Podsumowanie warsztatów „Workshop on practical quantum chemistry”

Uczestnicy podczas zajęć z prof. A. Franco (fot. A. Franco)

W dniach 14–25 maja 2018 roku na Politechnice Warszawskiej odbyły się warsztaty “Workshop on practical quantum chemistry” zorganizowane przez dr Adama Kubasa z Instytutu Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) w Warszawie. W skład komitetu organizacyjnego weszli dodatkowo dr Adam Tulewicz (IChF PAN; licencje na oprogramowanie, zarządzanie wersjami oprogramowania), mgr Dorota Monikowska (PW; nadzór techniczny, dystrybucja oprogramowania) oraz mgr Tomasz Trzeciak (PW; zarządzanie stroną internetową, nadzór techniczny). Do poprowadzenie zajęć, oprócz dra Adama Kubasa i dra Adama Tulewicza, zaproszeni zostali: prof. Alejandro Franco (University of Picardie Jules Verne, Amiens, Francja), dr hab. inż. Halina Szatyłowicz (PW), dr hab. Tatiana Korona (Uniwersytet Warszawski, UW), dr Michał Przybytek (UW), dr Marcin Kałek (Centrum Nowych Technologii UW) oraz mgr Maciej Marchwiany (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego UW). W zajęciach uczestniczyło 20 osób: 5 osób z tytułem doktora, 8 doktorantów oraz 7 studentów drugiego stopnia (magistrantów).

Tematyka zajęć była bardzo szeroka i obejmowała: (i) charakterystykę oraz dostęp do komputerów dużej mocy (M. Marchwiany), (ii) modelowanie procesów elektrochemicznych z użyciem metod mechaniki molekularnej (A. Franco), (iii) podstawy chemii kwantowej (M. Przybytek i T. Korona), (iv) podstawy metody Hartree-Focka i zagadnienia związane z bazami funkcyjnymi (A. Kubas), (v) przegląd metod post-Hartree-Fock (T. Korona i M. Przybytek), (vi) podstawy teorii funkcjonału gęstości (A. Tulewicz), (vii) poszukiwanie punktów stacjonarnych na powierzchni energii potencjalnej cząsteczki (A. Tulewicz), (viii) teoretyczny opis reakcji chemicznych (M. Kałek), (ix) modelowanie widm IR oraz Ramana (A. Kubas). Ostatni dzień zajęć poświęcony był zagadaniom specjalistycznym takim jak: opis oddziaływań wodorowych na poziomie kwantowym (H. Szatyłowicz), wyzwania w opisie kwantowym związków metali przejściowych (A. Kubas) oraz badania kwantowochemiczne skomplikowanych układów katalitycznych (M. Kałek).

Zajęcia poprowadzone zostały w nowoczesny sposób w formie interaktywnej, tj. każdy z uczestników miał dostęp do komputera (prywatnego lub udostępnionego przez Politechnikę Warszawską) z zainstalowanym oprogramowaniem specjalistycznym dostarczonym przez organizatorów. Prowadzący zostali poproszenia aby zagadnienia teoretyczne były ilustrowane przykładami obliczeń w rzeczywistym środowisku obliczeniowym używanym w codziennej pracy chemika kwantowego. Dzięki temu uczestnicy mieli możliwość zapoznania się ze sposobem dostępu do centrum superkomputerowego ICM oraz uzyskali praktyczne informacje dot. sposobu uruchamia obliczeń kwantowochemicznych z użyciem różnych programów, m.in. Gaussian, Orca, Molpro czy Lammps. Na koniec zajęć uczestnicy zwrócili szczególną uwagę właśnie na możliwość zapoznania się z wieloma programami obliczeniowymi. Nieograniczenie się do jednego pakietu oprogramowania pozwoliło na zademonstrowanie uniwersalności przekazywanej wiedzy teoretycznej oraz pozwoliło na wskazanie mocnych i słabych stron danego programu w konkretnych zastosowaniach. Dzięki temu uczestnicy będą mogli zaprojektować własne eksperymenty obliczeniowe w tak różnych dziedzinach jak kataliza heterogeniczna czy projektowanie leków. Po zakończeniu warsztatów wszyscy uczestnicy otrzymali w formie elektronicznej pakiet materiałów przygotowany przez prowadzących. W jego skład weszły slajdy z wykładów, wszystkie pliki wejściowe do programów, skrypty BASH oraz MatLab jak również istotne publikacje naukowe.

Zainteresowanie warsztatami potwierdziło potrzebę takiego praktycznego bloku zajęć dla warszawskiego środowiska chemików – organizatorzy jak również prowadzący wyrazili chęć pracy przy kolejnych edycjach warsztatów.

W imieniu komitetu organizacyjnego warsztatów,
dr Adam Kubas

Pełna wersja sprawozdania z warsztatów (.pdf)

Prowadzący warsztaty: od lewej A. Kubas, A. Franco, M. Kałek, A. Tulewicz