Wydział Chemiczny PW Liderem Polskiego Konsorcjum Elektrochemicznego Magazynowania Energii PolStorEn!

21 lutego br. w siedzibie Ministerstwa Energii miało miejsce podpisanie umowy Polskiego Konsorcjum Elektrochemicznego Magazynowania Energii PolStorEn. Konsorcjum jest wyrazem konsolidacji środowiska naukowego, przedstawicieli Władz Państwa oraz przemysłu bateryjnego w obliczu wyzwań elektromobilności. Założycielami Konsorcjum są: Politechnika Warszawska (Lider Konsorcjum), Akademia Górniczo-Hutnicza, Instytut Metali Nieżelaznych w Poznaniu, Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski.

Celem powołania Konsorcjum naukowo-przemysłowego jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań z zakresu magazynowania energii, przede wszystkim z wykorzystaniem polskiego kapitału intelektualnego oraz gospodarczego. Organizacja Konsorcjum zakłada zaangażowanie jednostek naukowych, funduszy inwestycyjnych oraz branżowych partnerów przemysłowych zainteresowanych finalnym rozwojem i wdrażaniem opracowanych rozwiązań technologicznych.

Konsorcjum PolStorEn jest niezbędnym elementem powstającego w Polsce łańcucha wartości zmierzającego do produkcji nowoczesnych ogniw (m.in. litowo-jonowych) i superkondensatorów. Będzie ono stanowić pomost między nauką a gospodarką. Pozwoli uwolnić potencjał polskiej nauki, aby osiągnięcia polskich naukowców jeszcze lepiej mogły służyć gospodarczemu i społecznemu rozwojowi kraju (Partnerzy Konsorcjum dysponują w tym obszarze łączenie 56 zidentyfikowanymi rozwiązaniami i technologiami produktowymi, chronionymi 31 patentami i 29 zgłoszeniami patentowymi polskimi i zagranicznymi). Idealnie wpisuje się to w podejmowane przez polski Rząd inicjatywy zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim.

W podpisaniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Energii, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz przedstawiciele polskiego przemysłu.

Planowanym podpisanie umowy Konsorcjum zapowiadał w Brukseli już tydzień temu wiceminister Kurtyka (link).