Zajęcia "Wystąpienia publiczne czyli jak mówić żeby nas słuchano"

Zajęcia są dedykowane doktorantom, młodym pracownikom naukowym i studentom 5 roku. Warsztaty będą miały wymiar 15 godz. w rozłożeniu czasowym 5 spotkań po 3 godz. (5x3h) przez 5 tygodni. Proponowany termin zajęć to czwartki od 29.XI. albo piątki od 8.XI. od godz. np. 16.00.

Prowadząca: mgr Ewa Szmyd.

Cel i ogólna problematyka przedmiotu:

Celem zajęć opartych na metodach behawioralno-poznawczych, będzie rozwój praktycznych umiejętności związanych z wystąpieniami publicznymi. Studenci będą mieli okazję ćwiczyć i udoskonalać swoją: technikę mówienia - artykulację i emisję głosu, komunikację - reagowanie na sygnały płynące ze strony publiczności, zarządzanie swoimi emocjami w czasie wystąpień publicznych.

Treści programowe:

1. Autoprezentacja  – w celu zdiagnozowania poziomu mowy słuchaczy; ich emisji głosu, oddechu, tempa mówienia, głośności, zrozumiałości, a także postawy ciała, kontaktu ze słuchaczami.
2. Wywieranie wpływu – reguła sympatii i lubienia.
3. Kolejność wystąpień. Pierwszeństwo i świeżość. Ja najpierw czy potem?
4. Rola komunikacji niewerbalnej (mowa ciała): postawa, gestykulacja, mimika, kontakt wzrokowy.
5. Emisja głosu:

• ćwiczenia oddechowe - celem ćwiczeń będzie obniżenie toru oddechowego, nauka nieinwazyjnego wdechu i ekonomicznego wydechu,
  • ćwiczenia fonacyjne - wyzwalanie swobodnego, pełnego i pięknego dźwięku.

6. Ćwiczenia z technik mowy:

• motoryczna rozgrzewka artykulacyjna,
  • praca: nad prawidłowym sposobem wymawiania samogłosek,
  • nad tempem wypowiedzi,
  • nad długością frazy,
  • nad barwą głosu,
  • nad dźwięcznością i nośnością mowy.

7. Opanowywanie tremy, techniki relaksacyjne.

Forma zajęć: warsztaty.

Forma zaliczenia: ustna

Liczba godz: 15

Literatura:

1. C. Stuart, Sztuka przemawiania i prezentacji, Książka i Wiedza, Warszawa 2002
  2. W. Niedzicki, Sekrety prezentacji nauki, Ambernet Sp. z o.o, Warszawa 2004
  3. B. Toczyska, Elementarne ćwiczenia dykcji, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2004
  4. B. Toczyska, Głośno i wyraźnie, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2007
  5. R. B. Cialdini, Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2016
  6. E. Aronson, Człowiek istota społeczna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2011
  7. P.G. Zimbardo, M. Leippe, Psychologia zmiany postaw i wpływu społecznego. Zysk i S-ka, Poznań 1991
  8. M. Clayton, Zarządzanie stresem, Samo.sedno, Warszawa 2012