Stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców w 2025 r. NEW
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marcin Kulasek przyznał stypendia 228 młodym naukowcom, w tym 34 doktorantom. Stypendia Ministra otrzymali młodzi naukowcy, wykazujący się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej, reprezentujący 53 dyscypliny naukowe i artystyczne.
W tym gronie znalazła się badaczka z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej:
-
dr inż. Agnieszka Żuchowska
dziedzina: nauki ścisłe i przyrodnicze, dyscyplina naukowa: biotechnologia.
Stypendia zostały przyznane na okres 3 lat, a ich miesięczna wysokość wynosi 5.390 zł.
W tegorocznej edycji konkursu wpłynęła rekordowa liczba 1711 wniosków, które metodą punktową oceniał niezależny zespół ekspertów. Proces przebiegał z zachowaniem najwyższych standardów transparentności i równego dostępu do wsparcia dla przedstawicieli wszystkich dyscyplin.
Najwięcej stypendiów przyznano w następujących dyscyplinach:
- nauki inżynieryjno-techniczne – 50 stypendiów
- nauki społeczne – 44 stypendia
- nauki ścisłe i przyrodnicze – 40 stypendiów
- nauki humanistyczne – 33 stypendia
- nauki medyczne i nauki o zdrowiu – 25 stypendiów
- nauki rolnicze – 16 stypendiów
- sztuki – 14 stypendiów.
Ministerstwo, dbając o równość szans, przyznawało w każdej dyscyplinie nie więcej niż 5 stypendiów, w tym maksymalnie jedno dla doktoranta. W dyscyplinach o większej liczbie wniosków zastosowano mechanizm wyrównawczy, umożliwiający przyznanie dodatkowych stypendiów w ramach tej samej dziedziny, co pozwoliło na sprawiedliwe uwzględnienie poziomu reprezentatywności poszczególnych dyscyplin wśród młodych naukowców.
W ramach poszczególnych dyscyplin najliczniej nagrodzono naukowców z zakresu inżynierii materiałowej (8), nauk prawnych (8), psychologii (8), nauk biologicznych (9), nauk chemicznych (13), a także sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki (7).
Politechnika Warszawska może pochwalić się 4 laureatami.
Pełna lista stypendystów dostępna jest na stronie MNiSW».
Serdecznie gratulujemy!
(Źródło: https://www.gov.pl)