Artykuł naukowców naszego Wydziału na okładce czasopisma Dalton Transactions

Artykuł autorstwa dr. hab. inż. Artura Kasprzaka (Katedra Chemii Organicznej) przygotowany we współpracy z dr. inż. Agnieszką Żuchowską i mgr. inż. Pawłem Romańczukiem (Katedra Biotechnologii Medycznej), pt.

Oxidation-derived anticancer potential of sumanene–ferrocene conjugates,

został uhonorowany okładką (outside front cover) czasopisma Dalton Transactions (pierwszy zeszyt w roku 2024).

Wyróżnione prace dotyczyły interdyscyplinarnych badań związków przeciwnowotworowych zawierających szkielet sumanenu. Po raz pierwszy zaprezentowano zastosowanie odpowiednio zaprojektowanych metaloorganicznych pochodnych sumanenu w chemii medycznej. Przeprowadzone badania inicjują nowy obszar aplikacji tego związku i stanowią pierwszy eksperymentalny dowód interesujących właściwości biologicznych sumanenu, które w ostatnich latach były obiektem licznych dyskusji i badań teoretycznych. W pracy opisano również możliwość użycia tytułowych, rozubudowanych przestrzennie związków w roli efektywnych i selektywnych receptorów kationów cezu.

Badania były prowadzone w ramach grantu dr. hab. inż. Artura Kasprzaka z Narodowego Centrum Nauki OPUS (2022-2026), realizowanego we współpracy międzynarodowej z prof. Hidehiro Sakurai z Uniwersytetu w Osace (Japonia).

Link do publikacji: A. Kasprzak*, A. Zuchowska, P. Romanczuk, A. Kowalczyk, I. P. Grudzinski, A. Malkowska, A. Nowicka, H. Sakurai; Oxidation-derived anticancer potential of sumanene-ferrocene conjugatesDalton Trans. 2024, 53, 56-64; https://doi.org/10.1039/D3DT03810F

Pobierz plik»