Osiągnięcia
Pierwsza ogólnodostępna kolekcja drożdży otwarta na PW
Dr hab. Jolanta Mierzejewska i dr inż. Karolina Chreptowicz przy wsparciu studentów biotechnologii stworzyły pierwszą ogólnodostępną kolekcję drożdży w PW o nazwie WUT Yeast Collection w ramach projektu: Poszukiwanie nowych szczepów drożdży zdolnych do produkcji naturalnych aromatów, barwników i polimerów, SONATA 11 NCN 2016/21/D/NZ9/01605. W kolekcji zgromadzono ponad 230 szczepów, z których większość wykazuje szeroki potencjał biotechnologiczny.
Z początkiem roku 2020 została uruchomiona strona internetowa poświęcona kolekcji drożdży, aby zwiększyć dostępność jej zasobów: https://wutyeastcollection.pw.edu.pl/.
Opublikowano: 27.02.2020
Wydział mechanochemią stoi
Mechanochemia, czyli dziedzina zajmująca się badaniem przemian chemicznych indukowanych siłą mechaniczną, przeżywa obecnie swój renesans przy istotnym udziale naszych pracowników. Dobitnym tego przykładem jest najnowsza publikacja zespołu prof. Janusza Lewińskiego pt. "Mechanoperovskites for Photovoltaic Applications: Preparation, Characterization, and Device Fabrication”, która ukazała się w Accounts of Chemical Research (IF = 21,7). Jest to pierwsza publikacja z afiliacją naszego Wydziału w tym renomowanym czasopiśmie z ponad 50-letnią tradycją, w którym zwykle artykuły ukazują się po uprzednim zaproszeniu, mają charakter przeglądowy i koncentrują się na najnowszych osiągnięciach autorów – liderów w swoich dziedzinach.
Link do artykułu
Opublikowano: 25.02.2020
Artykuł autorstwa pracownika naszego Wydziału w Advanced Synthesis & Catalysis
Dr inż. Paweł Borowiecki z Katedry Biotechnologii Środków Leczniczych i Kosmetyków (WCh PW) wraz z prof. Wolfgangiem Kroutilem z Uniwersytetu Karola i Franciszka w Grazu (Austria), prof. Johannem Heiderem z Uniwersytetu w Marburgu (Niemcy) oraz prof. Maciejem Szaleńcem z Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera (Polskiej Akademii Nauk w Krakowie) opublikował w bardzo prestiżowym czasopiśmie Advanced Synthesis & Catalysis (IF=5.451) pracę poświęconą chemoenzymatycznej syntezie optycznie czynnych γ-arylo-γ-butyrolaktonów z użyciem komórek mikroorganizmów oraz rekombinowanych dehydrogenaz alkoholowych.
Opublikowano: 21.02.2020
Wydział Chemiczny współtwórcą międzynarodowych studiów doktoranckich o tematyce bateryjnej
Wydział Chemiczny PW został członkiem konsorcjum (lider: francuski CNRS), które wspólnie będzie prowadziło międzynarodowe studia doktoranckie w zakresie wschodzących technologii bateryjnych. Wydział Chemiczny wraz z kilkunastoma innymi uczelniami z Europy a także firmami i instytutami wykształci 50 doktorów w ciągu 5 lat. Projekt o nazwie DESTINY (nr projektu 945357) otrzymał właśnie finansowanie ze środków Unii Europejskiej (Program Horyzont 2020). Jest to pierwszy współfinansowany przez UE projekt współprowadzonych międzynarodowych studiów doktoranckich na Politechnice Warszawskiej.
Opublikowano: 06.02.2020
Lista strategicznych infrastruktur badawczych - Polska Mapa Infrastruktury Badawczej
W dniu 14 stycznia 2020 roku została opublikowana „Lista strategicznych infrastruktur badawczych umieszczonych na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej”. Znajduje się na niej na niej „Polska infrastruktura dla badań nad dziedzictwem kulturowym ERIHS.PL”, którą tworzy 13 wyższych uczelni, jednostek muzealnych i instytutów badawczych. W skład Konsorcjum wchodzi również Politechnika Warszawska - dwa zespoły badawcze kierowane przez prof. dr hab. inż. Małgorzatę Kujawińską (Wydział Mechatroniki) i prof. dr hab. inż. Macieja Jarosza (Wydział Chemiczny). Przedstawicielem Politechniki w Radzie Konsorcjum jest prof. dr hab. inż. Maciej Jarosz.
Opublikowano: 16.01.2020
Kolejny przełom w kropkach kwantowych ZnO za sprawą naszych pracowników
W najnowszej pracy opublikowanej w Angewandte Chemie pt.Disclosing Interfaces of ZnO Nanocrystals Using Dynamic Nuclear Polarization: Sol‐Gel versus Organometallic Approach, dr inż. Małgorzata Wolska-Pietkiewicz i prof. Janusz Lewiński, we współpracy z kolegami z Grenoble, wykonali kolejny krok milowy w kierunku otrzymywania unikalnych kropek kwantowych ZnO do zastosowań w nowoczesnych technologiach oraz w nanomedycynie.
Opublikowano: 14.01.2020
Stypendium dla wybitnych młodych naukowców przyznane pracownikowi Wydziału Chemicznego
Dr inż. Michał Wlazło z Katedry Chemii Fizycznej uzyskał prestiżowe Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Stypendium zostało przyznane na 3 lata.
Opublikowano: 13.01.2020
Artykuł autorstwa pracownika naszego Wydziału w Science Advances
Artykuł autorstwa dr. inż. Piotra Guńki z Katedry Chemii Nieorganicznej opisujący przewidywanie i otrzymanie tzw. „super diamentu” – borowo-węglowego klatratu strontu o unikatowych właściwościach fizycznych – ukazał się w czasopiśmie Science Advances (IF=12.804). Materiał ten charakteryzuje się twardością porównywalną z diamentem a zamiania kationów znajdujących się w lukach podsieci anionowej umożliwia sterowanie jego właściwościami elektronowymi od półprzewodnikowych przez metaliczne po nadprzewodzące. Opisywany związek otrzymany został pod ciśnieniem około 55 GPa w temperaturze rzędu 2500 K i jest trwały po obniżeniu ciśnienia do atmosferycznego i temperatury do pokojowej. Dr inż. Piotr Guńka przyczynił się do opracowania modelu struktury związku na podstawie dyfrakcji synchrotronowego promieniowania rentgenowskiego podczas swojego stażu naukowego w Geophysical Laboratory, Carnegie Institution for Science finansowanego ze stypendium przyznanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.
Link do artykułu i do opisu popularnonaukowego.
Opublikowano: 13.01.2020
Kolejna publikacja naszych młodych naukowców wyróżniona na okładce Chem. Eur. J.
Najnowsze badania prowadzone przez dr inż. Małgorzatę Wolską-Pietkiewicz i mgr inż. Annę Wojewódzką we współpracy z dr inż. Katarzyną Tokarską i prof. Michałem Chudym po raz kolejny wykazały, że opracowana w zespole prof. Janusza Lewińskiego metoda metaloorganiczna OSSOM (ang. one-pot self-supporting organometallic approach) pozwala na otrzymywanie wyjątkowo wysokiej jakości kropek kwantowych ZnO. Otrzymane kropki kwantowe charakteryzują się szeregiem unikalnych i niezmiennych w czasie właściwości fizykochemicznych, a jednocześnie wykazują wyjątkowo małe działanie szkodliwe w modelowych badaniach in vitro - wbrew powszechnie dominującej opinii, że im mniejsze NCs tym większa ich toksyczność.
Badania opublikowane w Scientific Reports oraz Chemistry – A European Journal pozwalają na pełniejsze zrozumienie korelacji pomiędzy budową prekursora molekularnego a właściwościami otrzymywanych kropek kwantowych ZnO i idealnie wpisują się w nurt prac nad racjonalnym projektowaniem nanokrystalicznych materiałów półprzewodnikowych do zastosowań biomedycznych.
Odnośniki do artykułów: https://www.nature.com/articles/s41598-019-54509-z, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/chem.201704207
i do okładki: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/chem.201706012
Opublikowano: 03.01.2020
Artykuły naszych pracowników opublikowane w czasopismach o najwyższym współczynniku wpływu (IF) (2019)
Najlepsze (wg IF) tegoroczne artykuły autorstwa pracowników naszego Wydziału w roku 2019 (stan na 31-12-2019):
1. A.A. Franco, A. Rucci, D. Brandel, C. Frayret, M. Gaberscek, P. Jankowski, P. Johansson, Boosting Rechargeable Batteries R&D by Multiscale Modeling: Myth or Reality?, CHEMICAL REVIEWS, 2019, 119, 4569-4627. IF: 54,301
2. D. Prochowicz, M. Saski, P. Yadav, M. Grätzel, J. Lewiński, Mechanoperovskites for photovoltaic applications: preparation, characterization and device fabrication, ACCOUNTS OF CHEMICAL RESEARCH, 2019, 52, 3233-3243. IF: 21,661.
3. D. Nascimento, A. Gawin, R. Gawin, P. Guńka, J. Zachara, K. Skowerski, D. Fogg, Integrating Activity with Accessibility in Olefin Metathesis: An Unprecedentedly Reactive Ruthenium-Indenylidene Catalyst, JOURNAL OF THE AMERICAN CHEMICAL SOCIETY, 2019, 141, 10626-10631. IF: 14,695
Opublikowano: 31.12.2019