Wyniki Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw ogłoszone po raz 25.
Ranking Szkół Wyższych Perspektywy to cztery, wzajemnie się uzupełniające rankingi: Uczelni Akademickich, Uczelni Niepublicznych, Publicznych Akademii Nauk Społecznych i Uczelni Zawodowych.
Po raz kolejny został tez opublikowany Ranking Kierunków Studiów, obejmujący w tym roku 74 główne kierunki lub grupy kierunków studiów w uczelniach akademickich.
W Rankingu Uczelni Technicznych, po raz 19. z rzędu, Politechnika Warszawska uplasowała się na pierwszym miejscu. W zestawieniu znalazły się 24 uczelnie.
W Rankingu Szkół Wyższych Politechnika Warszawska zajęła 3. miejsce.
To 8. raz z rzędu, gdy PW plasuje się na podium tego zestawienia. Wyprzedzają nas Uniwersytet Warszawski (1. miejsce) i Uniwersytet Jagielloński (2. miejsce).
Ranking Uczelni Akademickich, w którym klasyfikowana jest Politechnika Warszawska, uwzględnia 31 wskaźników zgrupowanych w 7 kryteriów:
- prestiż,
- absolwenci na rynku pracy,
- potencjał naukowy,
- innowacyjność,
- efektywność naukowa,
- warunki kształcenia
- umiędzynarodowienie.
W Rankingu uwzględniono 103 uczelnie akademickie (publiczne oraz niepubliczne) z uprawnieniami do nadawania stopnia naukowego doktora w co najmniej jednej dyscyplinie naukowej, posiadające minimum 200 studentów studiów stacjonarnych oraz przynajmniej dwa roczniki absolwentów.
W Rankingu Kierunków Studiów, oceniono 74 kierunki studiów w 9. dziedzinach obejmujących nauki: techniczne (22), medyczne i o zdrowiu (12), społeczne (11), humanistyczne (7), rolnicze, leśne i weterynaryjne (6), ścisłe (5), przyrodnicze (5), ekonomiczne (4) oraz teologiczne (1).
Na podium znalazło się 20 spośród kierunków dostępnych na naszej Uczelni, z czego aż 13 sklasyfikowano na pierwszym miejscu.
Biotechnologia i technologia chemiczna, kierunki prowadzone na Wydziale Chemicznym, uplasowały się właśnie na pierwszym miejscu.
|
|
|
|
Ranking Kierunków Studiów Perspektywy 2024, w zależności od specyfiki danego kierunku, składa się od 12 do 13. wskaźników pogrupowanych w 6 kryteriów:
- prestiż,
- absolwenci na rynku pracy,
- potencjał akademicki,
- potencjał dydaktyczny,
- potencjał naukowy,
- umiędzynarodowienie.
Różne są także wskaźniki wag poszczególnych kryteriów – w zależności od specyfiki kierunku.
Z punktu widzenia kandydatów ciekawe są również rankingi według kryterium Absolwent na rynku pracy oraz Warunki kształcenia.
|
|
Ranking przygotowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy pod nadzorem kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera. To 24. edycja zestawienia.
Pełne wyniki są dostępne na stronie Perspektyw».
Informacje powiązane: