Seminarium Katedry Chemii Fizycznej – dr Dorota Zarzeczańska (Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego)
Zapraszamy na wykład dr Doroty Zarzeczańskiej z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, pt.
Pomiary potencjometryczne w roztworach niewodnych i mieszaninach – roztwory wzorcowe, przygotowanie i kalibracja elektrody.
Termin
24.01.2025 r. (piątek), godz. 12:15
Miejsce
Gmach Chemii, s. 320
Sylwetka prelegentki
Dr Dorota Zarzeczańska jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1994 roku związana jest z Katedrą Chemii Analitycznej Wydziału Chemii, gdzie jako studentka rozpoczęła swoje badania. Pracę magisterską (1997r), jak również pracę doktorską (2003r) pt. Pochodne antrachinonu jako potencjalne chromojonofory obroniła pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Tadeusza Ossowskiego. Od 2008 roku jest zatrudniona na stanowisku adiunkta w Katedrze Chemii Analitycznej UG.
Prowadzona przez dr Zarzeczańską tematyka badawcza dotyczy poszukiwania nowych, specyficznych i selektywnych ligandów supramolekularnych. Podstawowe badania skupiają się na określaniu właściwości kwasowo-zasadowych i kompleksotwórczych ligandów organicznych technikami spektroskopowymi i elektrochemicznymi w wodzie, ale również w środowiskach niewodnych i mieszanych. Specjalizuje się w pomiarach wykonywanych w skali mikro, co jest szczególnie ważne w przypadku badania nowych substancji, których synteza przysparza trudności, a uzyskane ilości związku dają małe możliwości pomiarowe. Aktualne badania dotyczą badania właściwości i wykorzystania elektrod modyfikowanych hydrożelami chitozanowymi.
Jest autorką 38 publikacji (31 prac publikowanych w czasopismach o zasięgu międzynarodowym), 18 rozdziałów w monografiach o charakterze przeglądowym oraz współautorką wielu wystąpień konferencyjnych.
Była głównym wykonawcą w grantach: KBN – Makrocykliczne pochodne antrachinonów jako narzędzia diagnostyki molekularnej, NCN – Określenie jakie czynniki techno lub geogenne są przyczyną anomalii magnetycznych i geochemicznych utworów ujściowych rzeki Wisły do Morza Bałtyckiego. Brała również udział w projekcie UE Hands-on approach to analytical chemistry for vocational schools II. Leonardo da Vinci Lifelong Learning Programme LLP-LDV-TOI-2008-SI-15.