Osiągnięcia

Nagroda Naukowa im. Ignacego Mościckiego dla pracowników Wydziału Chemicznego

Nagroda Naukowa Politechniki Warszawskiej za szczególne osiągnięcia uwieńczone transferem na potrzeby gospodarki im. Ignacego Mościckiego została wręczona w dniu 15.11.2019 w czasie uroczystej sesji Senatu PW z okazji Dnia Politchniki Warszawskiej przez Rektora PW zespołowi z Wydziału Chemicznego. Nagrodę przyznano za wdrożenie do produkcji soli litowej na potrzeby ogniw litowo-jonowych. Dorocznie wręczaną Nagrodę za wdrożenie o największym znaczeniu gospodarczym w czasie roku na całej Uczelni otrzymał zespół prof. dr. hab. inż. Władysława Wieczorka w składzie: dr inż. Maria Bukowska, dr hab. inż. Leszek Niedzicki i dr hab. inż. Przemysław Szczeciński. Przedmiot wdrożenia - sól LiTDI - jest produkowana w skali wielkotonażowej od listopada 2018 roku przez francuską firmę Arkema SA.

Opublikowano: 17.11.2019

Prof. Adam Proń odznaczony Medalem im. Jędrzeja Śniadeckiego

Podczas 62. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chemicznego (PTChem), odbywającego się w dniach 2-6 września 2019 r. na Politechnice Warszawskiej, prof. dr hab. inż. Adam Proń został uhonorowany Medalem im. Jędrzeja Śniadeckiego. Jest to najwyższe wyróżnienie PTChem za wybitne osiągnięcia naukowe o światowym znaczeniu. Profesor Proń jest trzecim pracownikiem naszego Wydziału, który otrzymał to odznaczenie. Przed nim laureatami Medalu byli profesor Tadeusz Urbański w 1965 r. i profesor Mieczysław Mąkosza w 1997 r.

Opublikowano: 09.09.2019

Kierunek Technologia Chemiczna z oceną wyróżniającą - najwyższą przyznawaną przez Polską Komisję Akredytacyjną

Studia I i II stopnia na kierunku technologia chemiczna – uchwałą Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej z dnia 28 lutego 2019 r. – otrzymały najwyższą, wyróżniającą ocenę programową. Zgodnie ze statutem PKA oceny wyróżniające przyznawane są na 8 lat.

Studia o profilu ogólnoakademickim I i II stopnia, na kierunku biotechnologia – zgodnie z uchwałą Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej z dnia 25 kwietnia 2019 r. – uzyskały ocenę pozytywną.

Opublikowano: 28.08.2019

Pracownik naszego Wydziału członkiem Komitetu doradczego Euroboron

W dniach 24-27.06.2019 w Montpellier (Francja) odbyła się 8th European Conference on Boron Chemistry EUROBORON8. Jest ona jedną z ważniejszych konferencji międzynarodowych poświęconych chemii boru. Konferencje są organizowane co 3 lata, a EUROBORON6, która odbyła się w 2013 r. w Radziejowicach pod patronatem JM Rektora Politechniki Warszawskiej, była zorganizowana przez zespół z naszego Wydziału.

Podczas tegorocznego spotkania Prof. Agnieszka Adamczyk-Woźniak została wybrana na członka International Advisory Committee tej konferencji, w skład którego wchodzi 16 przedstawicieli 7 krajów europejskich.

Opublikowano: 01.07.2019

Studenci naszego Wydziału laureatami stypendium Ministra za wybitne osiągnięcia

Studenci Oskar Baka z Katedry Chemii Nieorganicznej (wykonujący dyplom pod kierunkiem dr hab. inż. Aldony Zalewskiej), inż. Mikołaj Więckowski z Zakładu Chemii Fizycznej (wykonujący dyplom pod kierunkiem dr. inż. Marka Królikowskiego) oraz Marcin Wiszniewski z Zakładu Chemii Fizycznej (wykonujący dyplom pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Sergiusza Lulińskiego) zostali laureatami prestiżowego stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia.W całej Polsce przyznano we wszystkich dziedzinach nauki i sztuki 656 stypendiów (w tym aż 26 studentom Politechniki Warszawskiej). Link do wyników konkursu.

Opublikowano: 02.01.2019

Złoty medal chemii - wyróżnienie dla studenta Wydziału Chemicznego

Inż. Piotr Tobiasz został laureatem konkursu "Złoty Medal Chemii" organizowanego przez Instytut Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) we współpracy z firmą DuPont za pracę inżynierską pt. "Synteza cyklicznych pochodnych stilbenu z grupami hydroksylowymi i metoksylowymi", wykonaną pod kierunkiem dr hab. inż. Hanny Krawczyk. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych prac licencjackich lub inżynierskich z obszaru chemii i jej pogranicza. Nazwiska zwycięzców tegorocznej, ósmej już edycji, ogłoszone zostały w czwartek (6.12.2018) w Warszawie. Jak podkreślili organizatorzy, w tym roku otrzymali oni rekordową liczbę zgłoszeń: 60 prac z 15 uczelni.

Opublikowano: 12.12.2018

Laureaci Złotej Kredy 2018 z Wydziału Chemicznego

Studenci Politechniki Warszawskiej po raz kolejny wyróżnili najlepszych i najbardziej przyjaznych nauczycieli akademickich. Laureatami X edycji plebiscytu Złotej Kredy w roku akademickim 2017/2018 na Wydziale Chemicznym zostali pracownicy Katedry Chemii Nieorganicznej: dr. hab. inż., prof. PW Janusz Zachara w kategorii wykładowca i dr inż. Andrzej Kozioł w kategorii prowadzący ćwiczenia/laboratoria/projekty. Uroczysta gala z udziałem laureatów konkursów wydziałowych odbyła się 17 listopada w ramach obchodów Święta Politechniki Warszawskiej.

Opublikowano: 20.11.2018

Aromat różany - wynalazek z PW - nagrodzony srebrnym medalem podczas międzynarodowej wystawy wynalazków

Sposób produkcji naturalnego aromatu różanego (2-fenyloetanolu) przy użyciu drożdży opracowany przez dr Jolantę Mierzejewską i dr inż. Karolinę Chreptowicz w Katedrze Biotechnologii Środków Leczniczych i Kosmetyków na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej został nagrodzony Srebrnym Medalem na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2018. Udział w wystawie został sfinansowany w ramach projektu „KEPP - Komercjalizacja – efektywna, przyjazna i profesjonalna” realizowanego w ramach programu „Inkubator Innowacyjności +”, realizowanego w ramach projektu pozakonkursowego MNiSW współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Wystawa odbywała się w dniach 15-17 października 2018, wynalazek zaprezentowali pracownicy Działu Komercjalizacji i Transferu Technologii Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.

Opublikowano: 14.11.2018

Złoty medal podczas „Taiwan Innotech Expo 2018” dla wynalazku Politechniki Warszawskiej

Prototyp wibroizolatora na bazie płynów zagęszczanych ścinaniem przeznaczonego do ochrony budynków przed wstrząsami sejsmicznymi opracowany przez Zespół Pracowników i Doktorantów Wydziału Chemicznego oraz Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej pod kierownictwem Prof. dr hab. inż. Mikołaja Szafrana, Prof. dr hab. inż. Gabriela Rokickiego oraz Prof. dr hab. inż. Marcina Leonowicza został nagrodzony Złotym Medalem na Międzynarodowej Wystawie Taiwan Innotech Expo, odbywającej się w dniach 27-29 sierpnia 2018 roku w Tajpej na Tajwanie. Zespół Twórców był reprezentowany przez dr inż. Łukasza Wierzbickiego oraz przez mgr inż. Małgorzatę Głuszek.

Opublikowano: 05.10.2018

Srebrny medal podczas „46th International Exhibition of Inventions Geneva 2018” dla wynalazku Politechniki Warszawskiej

Ochraniacze sportowe oparte na technologii płynów zagęszczanych opracowane na Wydziale Chemicznym oraz Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej we współpracy z POLSPORT S.A. zostały nagrodzone Srebrnym Medalem na Międzynarodowej Wystawie International Exhibition of Inventions Geneva 2018, odbywającej się w dniach 11-15 kwietnia 2018 roku w Genewie w Szwajcarii. Prace nad nagrodzonym wynalazkiem były prowadzone pod kierownictwem Prof. dr hab. inż. Mikołaja Szafrana, Prof. dr hab. inż. Gabriela Rokickiego oraz Prof. dr hab. inż. Marcina Leonowicza. Zespół Twórców był reprezentowany przez dr inż. Łukasza Wierzbickiego oraz przez mgr inż. Małgorzatę Głuszek.

Opublikowano: 05.10.2018

Wirtualna wycieczka

   

Ranking Kierunków Studiów 2023 - logo

1. miejsce:

biotechnologia 
technologia chemiczna

Nieprzerwanie od 2012 roku!

   

 

 

Projekty z programu SZAFIR

 

   

YoungChem