Seminarium Katedry Chemii Fizycznej – dr hab. Dariusz Szczepanik (Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Zapraszamy na wykład dr hab. Dariusza Szczepanika z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, pt.

Niezbadane są ścieżki elektronów: delokalizacja vs prąd pierścieniowy.

  
Termin

25.10.2024 r. (piątek), godz. 12:15

   
Miejsce 

Gmach Chemii, s. 320 

   
Streszczenie

Pierścienie aromatyczne w porfirynach i ich naturalnych pochodnych są jednymi z najważniejszych układów chemicznych na świecie: warunkują one istnienie życia na naszej planecie transportując tlen w układzie krwionośnym (jako część hemoglobiny) czy umożliwiając roślinom przechwytywanie energii słonecznej dzięki chloroplastom.

Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci wyjątkowe zdolności makro- i policyklicznych cząsteczek aromatycznych do przetwarzania energii i transportowania elektronów zaczęto wykorzystywać w niemal wszystkich dziedzinach nauki i przemysłu, czyniąc aromatyczność jedną z najważniejszych i najchętniej eksplorowanych koncepcji w chemii. Z drugiej strony, brak ścisłej definicji na gruncie mechaniki kwantowej i wynikająca z tego faktu olbrzymia różnorodność związków aromatycznych (oraz sposobów ich klasyfikacji i kwantyfikacji) przyczyniły się do postrzegania tej koncepcji przez dużą część społeczności chemicznej jako niejasnej, podejrzanej, czy wręcz niepotrzebnej. Czy jest tak w istocie?

W swoim wykładzie przedstawię podstawowe problemy i kontrowersje związane z próbami ilościowej ewaluacji aromatyczności chemicznej na podstawie danych eksperymentalnych, oraz postaram się pokazać, że pojęcie aromatyczności może być ściśle zdefiniowane w ramach teorii struktury elektronowej wiązania chemicznego, a granice stosowalności znanych z podręczników chemii organicznej jakościowych kryteriów aromatyczności chemicznej (takich jak reguły Hückla, Bairda, Clara, czy Craiga-Möbiusa) wyznacza Zakaz Pauliego. 

Strona prelegenta»

Ranking Perspektywy 2024

1. miejsce:

biotechnologia 
technologia chemiczna

Nieprzerwanie od 2012 roku!

   

 

 

 

Projekty z programu SZAFIR

  

   

YoungChem

   

   

 

Deklaracja dostępności