Seminarium Horyzonty Dyscyplin Nauki pt. „Współczesne baterie – hit czy kit?”

Centrum Studiów Zaawansowanych PW zaprasza na ogólnouczelniane seminarium naukowe Horyzonty Dyscyplin Nauki pt. „Współczesne baterie – hit czy kit?”.

Seminarium ma na celu przedstawienie osiągnięć zespołów reprezentujących poszczególne dyscypliny nauki w Politechnice Warszawskiej. Proponowane spotkanie w cyklu będzie dotyczyło dyscypliny nauki chemiczne, omówione zostaną zagadnienia rozwoju technologii urządzeń do konwersji i magazynowania energii elektrycznej.

18 stycznia 2024 r., godz. 16.15

Miejsce

Część stacjonarna: Gmach Technologii Chemicznej, ul. Koszykowa 75, Audytorium Mościckiego (3 piętro).

Część online: platforma MS TEAMS, link do rejestracji na spotkanie (szczegóły dołączania do spotkania znajdują się tutaj).

Tematyka seminarium obejmuje omówienie zagadnień związanych z wytwarzaniem nowoczesnych chemicznych źródeł prądu, w tym w szczególności baterii. Przedyskutowane zostaną perspektywy rozwoju elektrochemicznych magazynów energii, możliwe ścieżki rozwoju technologii i wynikające stąd zagrożenia. Szczególny nacisk zostanie położony na zagadnienia dotyczące wytwarzania baterii litowo-jonowych oraz ich spodziewanych następców. Przedstawione zostaną zalety, wady i ograniczenia poszczególnych technologii. Prelegenci odniosą się do pełnego procesu wytwarzania, użytkowania i utylizacji baterii. Rozważana będzie dostępność surowców, bezpieczeństwo prezentowanych technologii oraz zastosowanie produktu końcowego.

Ponieważ niektóre aspekty zagadnienia są różnie oceniane i są tematem społecznej dyskusji, część wystąpienia przeprowadzona zostanie w formie polemiki. Przedstawione zostaną różne punkty widzenia i w miarę możliwości pełna argumentacja na rzecz i przeciwko konkretnych rozwiązań i perspektyw rozwoju. Motywem przewodnim wielu tematów poruszanych podczas seminarium będą badania materiałów i technologii prowadzone na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej we współpracy z krajowymi i zagranicznymi jednostkami naukowymi oraz z przemysłem.

Prelegenci

• prof. dr hab. inż. Władysław Wieczorek (Wydział Chemiczny PW),
  • prof. dr hab. inż. Janusz Płocharski (Wydział Chemiczny PW),
  • prof. dr hab. inż. Marek Marcinek (Wydział Chemiczny PW).

Koreferenci

• prof. dr hab. Paweł Kulesza (Wydział Chemii UW)
  • dr hab. inż. Krzysztof Fic (Wydział Technologii Chemicznej, Politechnika Poznańska)

Moderator

• dr hab. inż. Tadeusz Hofman, profesor uczelni (Wydział Chemiczny PW).

Więcej szczegółów o wydarzeniu znajduje się na stronie internetowej CSZ PW.