Studentka Wydziału Chemicznego PW laureatką 12. edycji konkursu Złoty Medal Chemii 2022!

Ogłoszenie wyników końcowych konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród odbyło się 13 grudnia 2022 r. w siedzibie firmy DuPont

W tym roku do konkursu zgłoszone zostały 43 prace z 11 jednostek akademickich, do finału zakwalifikowało się 15 uczestników.

Kryteria, którymi kierowało się jury to:

• wartość naukowa pracy,
  • dorobek publikacyjny autora,
  • znaczenie praktyczne otrzymanych rezultatów,
  • wykorzystanie nowoczesnych metod analitycznych,
  • samodzielność prowadzenia badań.

Na laureata Złotego Medalu Chemii czekała nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. złotych. Zdobywca Srebrnego Medalu otrzymał nagrodę 5 tys. złotych, a Brązowego – 2,5 tys. złotych.

Oprócz nagród głównych przyznane zostały także 4 wyróżnienia konkursowe o wartości 1 tys. złotych i 3 wyróżnienia specjalne firmy DuPont o wartości 2 tys. złotych. Wszyscy finaliści konkursu zyskali możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz bezpłatnego realizowania badań w jego laboratoriach.

Jednym z wyróżnień konkursowych uhonorowana została Anastasiia Hrunyk, studentka Biotechnologii na Wydziale Chemicznym PW za pracę inżynierską pt. Opracowanie przyjaznych dla środowiska chemicznych i biokatalitycznych metod utleniania fenoli do chinonów (opieka naukowa: dr inż. Monika Wielechowska, prof. PW).

fot. Grzegorz Krzyżewski

Zgodnie z ideą przewodnią, tak jak poprzednie edycje konkursu, tegoroczny Złoty Medal Chemii skierowany był do autorów nowatorskich prac licencjackich lub inżynierskich o znaczeniu poznawczym, jak również aplikacyjnym w dziedzinie chemii (oraz z pogranicza chemii i biologii lub chemii i fizyki), napisanych i obronionych w Polsce, w roku akademickim 2021/2022. Patronat honorowy nad konkursem sprawuje prof. dr. hab. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Polskie Towarzystwo Chemiczne i Komitet Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk. Organizatorem konkursu jest Instytut Chemii Fizycznej PAN, a fundatorem nagród firma DuPont.

Informacje powiązane