Wydarzenia

Technologie PW: Dynamiczne substytuty kości gąbczastej - dr Gadomska-Gajadhur

W ramach projektu Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii przedstawiania technologii opracowanych przez naukowców Politechniki Warszawskiej "Technologie PW", w tym tygodniu przedstawione zostały technologie implantów z Wydziału Chemicznego - opracowane w zespole dr Gadomskiej-Gajadhur. Film można znaleźć na platformie YouTube tutaj [link do Youtube.com].

Opublikowano: 29.04.2022

Ogłoszenie wyników konkursu na stanowisko doktoranta-stypendysty w projekcie M-ERA.NET 2 Call 2020

W dniu 31.03.2022 Komisja Konkursowa powołana przez Dziekana Wydziału Chemicznego prof. Władysława Wieczorka do oceny wniosków w konkursie na dwa stanowiska doktoranta-stypendysty w projekcie M-ERA.NET 2 Call 2020 pt. „Katody do ogniw Li-S oparte na MOF@rGO”, realizowanego w latach 2021–2023, a finansowanego przez NCN, pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Pani Anny Szczęsnej-Chrzan oraz Pana Macieja Smolińskiego. Doktoranci będą otrzymywali stypendium w okresie 14 miesięcy.

Opublikowano: 01.04.2022

Zbiórka zasilaczy awaryjnych UPS dla Ukrainy

Wydział Fizyki PW organizuje pomoc dla Ukrainy w zakresie przygotowania małych, mobilnych magazynów energii. W tym celu zbierane są:

  • urządzenia UPS (działające lub nie),
  • inne pakiety baterii litowo-jonowych (np. z hulajnóg elektrycznych).

Zbiórka odbywa się w sposób ciągły, przy portierni w Gmachu Fizyki. Zebrane UPSy i pakiety będą poddane recyklingowi, naprawione i łączone z panelami fotowoltaicznymi, aby uzyskać magazyny energii.

Dodatkowo, poszukiwani są chętni do zaangażowania się w prace. Potrzebne są m.in. osoby:

  • do prac logistycznych – odbieranie UPSów/pakietów Li-ion, transport do Wydziału Mechatroniki, inwentaryzacja, pakowanie i wysyłka naprawionych UPSów/pakietów, poszukiwanie i zakup niezbędnych elementów elektrycznych i elektronicznych
  • do prac technicznych – demontaż niedziałających UPSów/pakietów, naprawa, projektowanie i montaż nowych magazynów energii
  • do prac badawczych – testowanie UPSów/pakietów, pomiary napięć i pojemności,
  • do prac PR-owych – projektowanie grafik i postów, komunikacja z zewnętrznymi firmami, poszukiwanie sponsorów (w tym: paneli fotowoltaicznych), kontakt ze stroną ukraińską.

Osoby zainteresowane mogą dołączyć do projektu, dopisując się do zespołu na Teams przy wykorzystaniu kodu: f2ekygt. Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest pracownik Wydziału Fizyki, prof. dr hab. Michał Marzantowicz (kontakt: michal.marzantowicz@pw.edu.pl).

Opublikowano: 28.03.2022

Dr hab. Leszek Niedzicki opowiada o nowych technologiach do baterii litowo-jonowych, które zostały opracowane na naszym Wydziale

Dzisiaj (21.03.2022) na portalu dziennik.plopublikowano wywiad z dr hab. inż. Leszkiem Niedzickim, prof. uczelni, w którym opowiada o sukcesach Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej w zakresie opracowywania nowych technologii do baterii litowo-jonowych, zwłaszcza elektrolitów. W wywiadzie opowiada też o projektach badawczych prowadzonych na naszym Wydziale oraz o przyszłości ogniw i ich obecnych bolączkach, które naukowcy z naszej uczelni przezwyciężają. Wywiad można przeczytać tutaj.

Opublikowano: 21.03.2022

Oferta pracy - konkurs na stanowisko doktorant-stypendysta w projekcie badawczym

Nazwa jednostki: Katedra Chemii Nieorganicznej, Wydział Chemiczny, Politechnika Warszawska
Nazwa stanowiska: Doktorant – stypendysta (2 stanowiska)
Typ konkursu NCN: M-ERA 2020
Tytuł projektu: Katody do ogniw Li-S oparte na MOF@rGO
Kierownik projektu: prof. dr hab. inż. Marek Marcinek (marek.marcinek@pw.edu.pl)
Forma składania ofert: email marek.marcinek@pw.edu.pl (tytuł e-maila: M-ERA 2020 – doktorant).
Termin składania ofert: 30 marca 2022; 00:00

Szczegóły w "Więcej..."

Opublikowano: 16.03.2022

Dr Gadomska-Gajadhur opowiada o przełomowych dla medycyny technologiach powstających na naszym Wydziale

Dzisiaj (25.01.2022) na portalu medycznym Rynek Zdrowia opublikowano wywiad z dr hab. inż. Agnieszką Gadomską-Gajadhur, w którym opowiada o przełomowych dla medycyny technologiach implantów kostnych, które powstają na naszym Wydziale. Wywiad, z którego dowiemy się też o obecnych i rozpoczynających się projektach badawczych w tym zakresie a także o testach klinicznych nowych technologii, można przeczytać na portalu tutaj.

Opublikowano: 25.01.2022

Nowa specjalność na Wydziale: Technologie Konwersji i Akumulacji Energii

Mam niewątpliwą przyjemność poinformować o powstaniu nowej specjalności dla studiów II stopnia: Technologie Konwersji i Akumulacji Energii.

Specjalność ma charakter Interdyscyplinarny i Interuczelniany. Partnerami są Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Warszawski. W celu zorganizowania specjalności Wydział Chemiczny podjął współpracę z Wydziałem Inżynierii Chemicznej i Procesowej oraz Wydziałem Inżynierii Materiałowej

Specjalność obejmuje zagadnienia związane z modelowaniem, syntezą, recyklingiem oraz charakteryzacją materiałów używanych do konstrukcji urządzeń do magazynowania oraz konwersji energii (ogniw różnego typu, w tym:  Li-ion, Na-ion, ogniw paliwowych, fotowoltaicznych).

Student zdobędzie kompleksową wiedzę na temat współczesnej energetyki wraz z jej aspektami ekonomicznymi, socjalnymi oraz administracyjnymi.

Mile widziani są kandydaci o profilu nie tylko chemicznym i inżynieryjno-chemicznym ale również absolwenci technologii materiałowych oraz tzw. profilu praktycznego.

Absolwent specjalności będzie przygotowany do pracy w niezwykle dynamicznie rozwijającym się rynku oraz sektorze produkcyjnym związanym tematycznie ze specjalnością np. tzw. Gigafactories, e-mobility, smart functionalities etc.

Program jest wzorowany na anglojęzycznym projekcie MESC (Master of Energy Storage and Conversion).

Serdecznie zapraszam
prof. dr hab. inż. Marek Marcinek

Opublikowano: 11.01.2022

Ogłoszenie wyników konkursu na stanowisko doktoranta-stypendysty w projekcie OPUS 20

W dniu 07.09.2021 Komisja Konkursowa powołana przez Dziekana Wydziału Chemicznego prof. Władysława Wieczorka do oceny wniosków w konkursie na stanowisko doktoranta-stypendysty w projekcie OPUS 20 pt. „Efektywne fotouczulacze oparte na sztywnych układach boroogranicznych jako generatory tlenu singletowego”, realizowanego w latach 2021–2024, a finansowanego przez NCN, pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Pani Pauliny Haliny Marek-Urban. Doktorantka będzie otrzymywała stypendium w okresie 15 miesięcy.

Opublikowano: 09.09.2021

Uroczystość Inauguracji Roku Akademickiego 2021/2022

Dziekan i Rada Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej uprzejmie zapraszają do obejrzenia nagrania Uroczystości Inauguracji Roku Akademickiego 2021/2022 na Wydziale Chemiznym, która odbyła się w dniu 1 października 2021 roku o godz. 14.00 w Audytorium Mościckiego.

Link do nagrania (przekierowuje do platformy YouTube)

Opublikowano: 30.09.2021

Wydział Chemiczny wspiera walkę z fake newsami

Pracownicy Wydziału Chemicznego wspierają swoją wiedzą ekspercką dziennikarzy sprawdzających prawdziwość informacji podawanych w sieci. Agence France-Presse na swojej stronie fact-checkingowej "AFP Sprawdzam" opublikowała dzisiaj materiał sprawdzający informacje podawane w kolejnym popularnym, ale dezinformującym filmiku w mediach społecznościowych. W artykule wypowiada się dr hab. inż. Marcin Olszewski z Katedry Biotechnologii Środków Leczniczych i Kosmetyków naszego Wydziału. Artykuł do przeczytania na stronie AFP.

Opublikowano: 05.05.2021

Wirtualna wycieczka

   

Ranking Kierunków Studiów 2023 - logo

1. miejsce:

biotechnologia 
technologia chemiczna

Nieprzerwanie od 2012 roku!

   

 

 

Projekty z programu SZAFIR

 

   

YoungChem