Nagrody za najlepsze postery na X Konferencji Chemometria, Metrologia i Sztuczna Inteligencja w Analityce
Zespół badaczek z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, kierowany przez prof. Patrycję Ciosek-Skibińską, został nagrodzony za najlepsze postery w dwóch kategoriach:
-
Fluorescencyjne profilowanie wybranych suszy owocowych – w dziedzinie chemometrii
autorki: Natalia Figurska, Klaudia Głowacz-Zielińska, Patrycja Ciosek-Skibińska,
-
Elektrochemiczne profilowanie suszonych truskawek do ich rozróżniania i klasyfikacji ze względu na warunki suszenia – w dziedzinie metrologii
autorki: Aleksandra Kędzierska, Julia Graczykowska, Aleksandra Tobolska, Patrycja Ciosek-Skibińska.
Obie nagrodzone prace powstały we współpracy z zespołem prof. Małgorzaty Nowackiej ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Badania prowadzone w laboratorium Multisensing For Fingerprinting (MuFFin) LAB w Katedrze Biotechnologii Medycznej (Wydział Chemiczny, Politechnika Warszawska) skupiają się na chemicznym profilowaniu próbek (bio)logicznych w celu opracowywania metod analitycznych opartych na analizie „odcisku palca”.
Naukowczynie projektują układy wielospektralne, wieloreceptorowe i wielosensorowe (w tym elektroniczny język/inteligentny język) przeznaczone do zastosowań w diagnostyce medycznej, biotechnologii, farmacji, przemyśle spożywczym oraz rolnictwie.
Prowadzą pionierskie badania nad fingerprintingiem wspomaganym nanomateriałami, z wykorzystaniem nanocząstek chemoczułych. Zajmują się również różnorodnymi zastosowaniami metod uczenia maszynowego, chemometrii oraz sztucznej inteligencji w analizie chemicznej.
Badania zostały sfinansowane w ramach grantu OPUS Narodowego Centrum Nauki, uzyskanego w ubiegłym roku przez prof. Patrycję Ciosek-Skibińską.


