Wydarzenia
Historia świata wg Flogistonu
Redaktor Wiktor Niedzicki na swym kanale youtube'owym Ciekawizja zamieścił film "Historia Świata wg Flogistonu" w ramach swojego cyklu CiekaWykład. W filmie występują studenci, członkowie Chemicznego Koła Naukowego Flogiston Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Prezentują w nim wybrane eksperymenty, z którymi goszczą na całym świecie w ramach festiwali prezentacji nauki, pikników naukowych i pokazów dla szkół. Zapraszamy do zobaczenia ilustrowanej Historii Świata wg Flogistonu!
Opublikowano: 21.03.2021
Noc Innowacji 2020 z Wydziałem Chemicznym
Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej wziął udział w Nocy Innowacji - spotkanie z najciekawszymi technologiami tworzonymi przez naukowców w dziedzinie chemii. Naukowcy z naszego Wydziału opowiedzieli o prowadzonych na Wydziale pracach nad innowacjami w zasilaniu urządzeń, materiałach do elektroniki, nowych tworzywach i kompozytach oraz technologich medycznych. Zapis z Nocy Innowacji na Wydziale Chemicznym PW jest do obejrzenia na kanale YouTube Wydziału.
Opublikowano: 08.10.2020
Film promocyjny Wydziału Chemicznego PW
Zachęcamy do obejrzenia filmu promocyjnego Wydziału Chemicznego PW.
Film można obejrzeć tutaj.
Opublikowano: 01.10.2020
Liczne projekty bateryjne na Wydziale Chemicznym PW
Nagrodę Nobla z chemii w 2019 roku przyznano za stworzenie i rozwój baterii litowo-jonowych. To zwiększyło zainteresowanie tym tematem oraz wpłynęło na przyspieszenie badań, także na Politechnice Warszawskiej. W jakie projekty bateryjne zaangażowani są specjaliści z naszego Wydziału Chemicznego?
Opublikowano: 22.05.2020
Wydział Chemiczny pomaga w dostarczaniu maseczek dla warszawskich szpitali
We współpracy z Fundacją Jeden Muranów (członek Partnerstwa "Przepis na Muranów"), która szyje maseczki, Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej pomaga w dostarczaniu maseczek dla warszawskich szpitali. Dzięki wypożyczonym przez Wydział Chemiczny suszarkom możliwe jest ekspresowe odkażanie dużych partii maseczek. Po uszyciu są one dezynfekowane w suszarkach i mogą szybciej trafić do potrzebujących pracowników i pacjentów.
Wszystkim chorym życzymy zdrowia i trzymamy kciuki za pracowników służby zdrowia.
Opublikowano: 14.05.2020
Audycja radiowa prezentująca osiągnięcia naszego Wydziału z udziałem Dziekana i naszych wykładowców
W dniu 29.02.2020 Dziekan naszego Wydziału, prof. dr hab. inż. Władysław Wieczorek wraz z profesorami naszego Wydziału - prof. dr. hab. inż. Zbigniewem Brzózką i prof. dr. hab. inż. Ludwikiem Synoradzkim byli gośćmi audycji redaktora Wiktora Niedzickiego o nauce w Halo.Radio. Nasi przedstawiciele opowiedzieli o licznych osiągnięciach Wydziału Chemicznego w zakresie praktycznych zastosowań chemii i wdrożeń opracowywanych na naszym Wydziale. Program o zaletach obecności chemii w naszym życiu można wysłuchać i obejrzeć: audycja radiowa do odsłuchania (otworzy się w nowym oknie), audycja w formie wideo do obejrzenia (otworzy się w nowym oknie).
Opublikowano: 01.03.2020
Współpraca nauka-przemysł w praktyce!
Politechnika Warszawska oraz Uniwersytet Warszawski planują nową fazę współpracy z grupą Eneris Polbatt, jedną z 17 spółek, która uczestniczy w Europejskim Aliansie Bateryjnym i ogłoszonym przez Komisję Europejską programie IPCEI (Important Project for Common European Interest) w obszarze bateryjnym. Zgodnie z notyfikacją dotyczącą pomocy publicznej ogłoszoną 9 grudnia 2019 r. osiem uczestniczących państw, w tym Polska, planują przeznaczyć 3,2 miliardy EURO mając na celu wdrażanie na skalę przemysłową badań dotyczących całego łańcucha wartości akumulatorów litowych.
Opublikowano: 16.12.2019
Na Wydziale Chemicznym została zawiązana Platforma Bateryjna
W grudniu 2018 roku na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej została oficjalnie powołona Platforma Materiałów Bateryjnych. W skład platformy wchodzą pracownicy większości Katedr i Zakładów Wydziału. Platforma ma za zadanie zintegrować wszystkich naukowców pracujących nad materiałami, metodami badawczymi i procesami związanymi z przechowywaniem energii aby zacieśnić współpracę i w perspektywie uzyskać efekt synergii.
Lista naukowców obejmuje członków siedmiu jednostek wydziałowych i kilkunastu grup badawczych. Pełna lista poniżej:
Opublikowano: 16.01.2019
Sesja podsumowująca Wolontariat Naukowy w roku 2018/2019
8 września 2019r. odbyła się sesja plakatowa podsumowująca Wolontariat Naukowy w roku 2018/2019 na Wydziale Chemicznym. Niemal 30 studentów II i III roku zaprezentowało swoje osiągnięcia z minionego roku na posterach oraz w krótkich prezentacjach przed Jury Naukowym (wykładowcy Wydziału) oraz Jury Studenckim. W czasie trwającej trzy godziny sesji postery oglądało też duże grono odwiedzających studentów i wykładowców Wydziału a także znajomi i rodziny prezentujących. Trzem najlepiej ocenionym w czasie sesji studentom wręczono nagrody. I miejsce w konkursie zajęła Pani Ksenia Kamińska, II miejsce - Pani Paulina Walczak i III miejsce - Pani Anna Podsiedzik. Gratulujemy!
Wolontariat Naukowy na Wydziale Chemicznym jest dostępny dla studentów conajmniej II roku studiów I stopnia i jest okazją do zapoznania się z rzeczywistą pracą eksperymentalną i badawczą w ramach prac prowadzonych przez pracowników Wydziału w licznych grupach badawczych. Studenci są włączani w prace projektów naukowych zarówno w zakresie badań podstawowych jak i wdrożeniowych, ale zawsze na najwyższym poziomie europejskim. Dzięki temu mają możliwość zapoznać się z licznymi nowymi metodami eksperymentalnymi lub syntetycznym a także z metodologią eksperymentalną najwybitniejszych specjalistów z branży. Tematyka prac w ramach Wolontariatu obejmowała wszystkie dziedziny chemii, np.: prac nad lekami nowej generacji, metod powiększania skali produkcji niezbędnych dla przemysłu chemikaliów, pionierskich ogniw litowo-jonowych, produkcji biotechnologicznej, badań krystalograficznych lub modyfikacji powierzchni grafenu na potrzeby medycyny.
Opublikowano: 15.10.2019
KN Flogiston z pokazami na urodzinowym wykładzie charytatywnym Wiktora Niedzickiego
Charytatywne wykład i pokaz red. Wiktora Niedzickiego połączone z pokazami doświadczeń Koła Naukowego Flogiston z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej odbyły się w Szpitalu Pediatrycznym Warszawskiego Uniwersytetu
Medycznego 21 lutego 2019 r. Akcja z okazji 70. urodzin red. Niedzickiego miała na celu pomoc w zbiórce środków na budowę Domu Ronalda McDonalda przy Szpitalu Pediatrycznym. Dom ma być miejscem dla dzieci długo przebywających
w szpitalu i ich rodziców, by tworzyć namiastkę "domu poza domem". Więcej o budowie Domu Ronalda McDonalda i imprezie charytatywnej z udziałem KN Flogiston na stronie FRM.
Opublikowano: 26.02.2019