Warsztaty letnie z Chemii

Ceramiczne Arcydzieła: Formowanie Ceramiki Tradycyjnej.

Poznaj techniki tworzenia praktycznych wyrobów ceramicznych, które mogą stać się ozdobą Twojego domu. Warsztaty obejmują formowanie misek, figurek i innych użytkowych przedmiotów, które będą zarówno piękne, jak i funkcjonalne. Idealne dla osób pragnących zgłębić tajniki ceramiki.

Opiekun: dr inż. Anna Więcław-Midor
Katedra Technologii Chemicznej

Limit miejsc: 8

Termin warsztatów: 17.06.2025 r., godz. 10:00-16:00

Jak stworzyć fajerwerki od podszewki?

Zostaną przedstawione podstawowe informacje dotyczące składników mieszanin pirotechnicznych oraz procesu ich palenia. Uczniowie zostaną zapoznani z rodzajami mas pirotechnicznych oraz budową wyrobów, w których mają zastosowanie. W trakcie laboratorium uczniowie wykonają masy pirotechniczne oświetlające oraz stopinę – rodzaj lontu służącego do zapalania mas pirotechnicznych.

Opiekun: dr inż. Katarzyna Cieślak
Zakład Materiałów Wysokoenergetycznych

Limit miejsc: 10

Termin warsztatów: 26.06.2025 r., godz. 10:00-16:00

Plastik – wróg czy niezbędny sojusznik?

Od plastiku nie ma ucieczki. Znajduje się on wszędzie. Ale czy naprawdę ułatwia nam to życie czy wręcz przeciwnie, zagraża mu, grożąc katastrofą ekologiczną? Podczas naszych warsztatów spróbujemy znaleźć odpowiedź na to pytanie, odkrywając cykl życia plastiku. Będziecie mieli okazję zsyntezować własny polimer od podstaw, stworzyć pianki polimerowe, wytworzyć przedmioty metodą wtrysku i sprawdzić, co można zrobić z takimi przedmiotami, gdy przestaną być potrzebne. Zdobyte doświadczenia nie tylko oswoją Was z różnymi technikami laboratoryjnymi i przetwórczymi, ale pomogą zrozumieć skomplikowaną relację ludzi z plastikiem.

Opiekun: dr hab. inż. Andrzej Plichta, prof. uczelni
Katedra Chemii i Technologii Polimerów

Limit miejsc: 8

Termin warsztatów: 01.07.2025 r. oraz 02.07.2025 r., godz. 10:00-16:00

Chemia analityczna w życiu codziennym.

Warsztaty poświęcone podstawom miareczkowania to praktyczne zajęcia wprowadzające licealistów w świat chemii analitycznej. Uczestnicy nauczą się, jak za pomocą prostych reakcji chemicznych określać stężenie różnych substancji występujących m.in. w suplementach diety. Osadzone w kontekście zdrowia człowieka eksperymenty, pokażą, jak ważna jest kontrola jakości produktów, które spożywamy na co dzień oraz jak chemia wspiera medycynę, dietetykę i bezpieczeństwo żywności.

Opiekun: dr inż. Elżbieta Święcicka-Fuchsel, dr inż. Joanna Zajda
Katedra Chemii Analitycznej

Limit miejsc: 20

Termin warsztatów: 08.07.2025 r., godz. 10:00-16:00

Czym tak właściwie jest pH i jak je zmierzyć?

Skala pH określa kwasowość i zasadowość roztworów wodnych na podstawie aktywności jonów H₃O⁺. Podczas zajęć poznamy zasadę działania elektrody pH-metrycznej oraz sprawdzimy wpływ soli kuchennej na pomiary. Wykonamy wykres kalibracyjny elektrody i przeprowadzimy pomiary potencjometryczne. Poznamy wzór Nernsta, zastosowanie roztworów buforowych i moment, w którym jednostka pH staje się bezwymiarowa. Dodatkowo przetestujemy popularne wskaźniki kwasowości, analizując ich mechanizm i praktyczne zastosowanie.

Opiekun: dr hab. inż. Maciej Dranka, prof. uczelni
Katedra Chemii Nieorganicznej

Limit miejsc: 10

Termin warsztatów: 06.09.2025 r., godz. 11:00-17:00

Odnawialne paliwo przyszłości? Synteza biodiesla.

Na zajęciach dowiesz się, jak wiele możliwości oleju rzepakowego może wyzwolić chemia organiczna. Przeprowadzisz reakcję transestryfikacji i przekształcisz tłuszcze roślinne w odnawialne paliwo – biodiesla. Zobaczysz, jak profesjonalnie potwierdzić jego istotne parametry silnikowe – czyli zbadasz właściwości reologiczne biopaliwa.

Opiekun:dr inż. Maciej Malinowski
Katedra Chemii Organicznej

Limit miejsc: 8

Termin warsztatów: 12.09.2025 r., godz. 11:00-17:00

Zaprojektuj własną cząsteczkę chemiczną!

Jak wyglądają orbitale? Czy używając komputerów możemy odkryć właściwości związków chemicznych? Co to jest orbital zdelokalizowany? Warsztaty mają na celu prezentację współczesnych możliwości chemii kwantowej w modelowaniu prostych cząsteczek chemicznych i przewidywaniu ich właściwości (np. momentu dipolowego, rozkładu ładunku). Uczestnicy będą mieli możliwość zobaczyć orbitale molekularne w cząsteczce chemicznej, zgłębić pojęcie aromatyczności, porównać stabilność izomerów, zrozumieć, jak działa katalizator, obliczyć efekt energetyczny reakcji, przedyskutować wpływ budowy związku na jego barwę (na przykładzie barwników) czy porozmawiać o naturze wiązania wodorowego. Zajęcia komputerowe są doskonałą okazją do utrwalenia i pogłębienia podstawowej wiedzy prezentowanej na zajęciach w szkole średniej, a wszystko to realizowane będzie z dostępem do nowoczesnego oprogramowania komputerowego.

Opiekun: dr hab. inż. Krzysztof Durka, prof. uczelni
Katedra Chemii Fizycznej

Limit miejsc: 12

Termin warsztatów: 20.09.2025 r., godz. 11:00-17:00

Skąd bierze się barwa związków kompleksowych?

Warsztaty mają na celu pokazanie uczestnikom, jak planować doświadczenia chemiczne i jak potem rozumieć wyniki, które się uzyska. Dodatkowo wprowadzą temat budowy elektronowej i właściwości związków metali z tzw. bloku d. Na początku prowadzący wyjaśni, skąd biorą się kolory w związkach chemicznych i jak dokładnie przeprowadzać zaplanowane eksperymenty. Uczniowie, pracując w parach, będą samodzielnie wykonywać doświadczenia. Będą łączyć różne jony metali z innymi drobinami (zwanymi ligandami), które różnią się siłą wpływania na poziomy energetyczne kationu metalu i obserwować zmiany kolorów. Na koniec wspólnie przeanalizujemy wyniki i porozmawiamy o podstawach teorii, która tłumaczy, jak ligandy wpływają na energię elektronów w metalach.

Opiekun: dr inż. Michał Terlecki
Zakład Katalizy i Chemii Metaloorganicznej

Limit miejsc: 10

Termin warsztatów: 27.09.2025 r., godz. 11:00-17:00

Ranking Perspektywy 2024

1. miejsce:

biotechnologia 
technologia chemiczna

Nieprzerwanie od 2012 roku!

   

 

 

 

Projekty z programu SZAFIR

  

   

YoungChem

   

   

 

Deklaracja dostępności