Kierunek Technologia chemiczna
Technologia chemiczna – kierunek z przyszłością!
Jeśli interesuje Cię, jak powstają nowoczesne materiały, leki, kosmetyki czy innowacyjne technologie produkcyjne, kierunek Technologia Chemiczna na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej jest właśnie dla Ciebie!
Studia I stopnia
Technologia Chemiczna – profil ogólnoakademicki
Podczas studiów zdobędziesz wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w dynamicznie rozwijających się branżach, takich jak przemysł chemiczny, farmaceutyczny, kosmetyczny, energetyczny, spożywczy czy elektroniczny. Nasi absolwenci opracowują nowe technologie, optymalizują procesy produkcyjne oraz dbają o najwyższą jakość produktów.
Możesz rozwijać swoją karierę zarówno w dużych koncernach, jak i innowacyjnych start-upach, a także w laboratoriach badawczych czy firmach doradczych. Studia te otwierają drzwi do fascynującego świata nauki i nowoczesnych technologii – dołącz do nas i kształtuj przyszłość razem z nami!
Więcej informacji o programie studiów znajdziesz tutaj».
Technologia Chemiczna – profil praktyczny
Uwaga! Od 2018 roku prowadzimy również studia na kierunku technologia chemiczna – profil praktyczny przygotowującym do pracy w przemyśle chemicznym. Studia są wyłącznie I stopniowe i są realizowane we współpracy z przedsiębiorstwami z branży chemicznej. Studenci odbywają praktyki przemysłowe, uczestniczą w kursach zawodowych I wykonują swoje prace inżynierskie w przedsiębiorstwach lub jednostkach B+R.
Organizacja Studiów zakłada pierwszy rok wspólny z profilem ogólnoakademickim. W trakcie kolejnych semestrów zajęcia prowadzone są z kolei z udziałem partnerów gospodarczych na terenie uczelni oraz w zakładach pracy. W trakcie studiów przewidziane są 6-miesięczne praktyki podzielone na trzy etapy poświęcone wykonaniu projektu i pracy inżynierskiej.
Program przygotowany został w ramach zadania „Studia I stopnia o profilu praktycznym na kierunku Technologia Chemiczna” projektu „NERW PW. Nauka – Edukacja – Rozwój – Współpraca” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Więcej informacji o programie studiów znajdziesz tutaj».
Studia II stopnia
Studia na kierunku Technologia Chemiczna są realizowane w ramach następujących specjalności:
-
Chemia Medyczna
Student uzyskuje wiedzę i umiejętności z pogranicza chemii, farmakologii i biologii medycznej niezbędne do projektowania, syntezy oraz modyfikacji substancji o żądanej aktywności biologicznej.
Absolwent specjalności jest przygotowany do pracy w firmach farmaceutycznych oraz w jednostkach badawczo-rozwojowych związanych z projektowaniem i badaniem leków.
-
Nanomateriały i Nanotechnologie
Specjalność obejmuje zagadnienia związane z syntezą nanomateriałów i nanostruktur (nanokryształy, nanocząstki, nanowarstwy, kropki kwantowe, materiały nanoporowate) oraz badaniami ich struktury i właściwości.
Absolwent specjalności jest przygotowany do pracy w zakładach, laboratoriach, jednostkach naukowo-badawczych, zajmujących się projektowaniem i wytwarzaniem nowoczesnych materiałów dla potrzeb m.in. energetyki, medycyny i motoryzacji.
-
Funkcjonalne Materiały Polimerowe i Wysokoenergetyczne
Specjalność obejmuje zagadnienia związane z syntezą materiałów funkcjonalnych, polimerów organicznych oraz kompozytowych, specyficznymi metodami badań materiałów, aplikacjami materiałów funkcjonalnych (np. polimerów z surowców odnawialnych i biopolimerów, nanokompozytów, polimerów elektroaktywnych, ceramiki inżynierskiej i bioceramiki,), recyklingiem materiałów polimerowych, fizykochemiczną charakterystyką materiałów.
-
Analityka i Fizykochemia Procesów i Materiałów
W ramach specjalności studentom studiów II stopnia proponuje się przedmioty, takie jak termodynamika równowag fazowych, projektowanie procesów technologicznych, proces analityczny i miniaturyzacja, techniki spektroskopowe i spektrometryczne, rentgenowska analiza strukturalna oraz elektrochemia analityczna.
-
Technologia Chemiczna i Kataliza
Absolwenci uzyskują wiedzę i umiejętności związane z projektowaniem procesów technologicznych, budową i projektowaniem nowoczesnych reaktorów, jak i współczesnymi technikami sterowania procesami oraz metodami wytwarzania zaawansowanych materiałów ceramicznych, mających zastosowanie w przemyśle elektronicznym, motoryzacyjnym, lotniczym i medycynie.
-
Technologie Konwersji i Magazynowania Energii
Specjalność obejmuje zagadnienia związane z modelowaniem, syntezą, recyklingiem oraz charakteryzacją materiałów używanych do konstrukcji urządzeń do magazynowania oraz konwersji energii (ogniw różnego typu, w tym: Li-ion, Na-ion, ogniw paliwowych, fotowoltaicznych). Specjalność ma charakter interdyscyplinarny. Program specjalności jest realizowany m.in. przy udziale Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej, Wydziału Inżynierii Materiałowej i Wydziału Fizyki.
Program studiów II stopnia składa się z części wspólnej, przeznaczonej dla wszystkich studentów i poświęconej kształceniu w zakresie niezbędnym dla każdego technologa chemika, oraz z części specjalistycznej – różnej dla poszczególnych specjalności. Wśród przedmiotów wspólnych dla wszystkich studentów prowadzone są zajęcia dotyczące, m.in.: chemii związków molekularnych i nanomateriałów, fizykochemii powierzchni, przemysłowych procesów katalitycznych i modelowania procesów technologicznych. Więcej informacji o programie studiów znajdziesz tutaj».
Wyboru tematu pracy magisterskiej studenci dokonują na początku 2. semestru studiów II stopnia. Praca dyplomowa może być realizowana w każdej jednostce dydaktycznej Wydziału Chemicznego.
Perspektywy zawodowe
Nasi absolwenci kierunku Technologia Chemiczna są zatrudnieni w firmach takich jak: