Gala Nauki Polskiej – Nagrody Ministra dla przedstawicieli świata nauki z Wydziału Chemicznego PW

Gala Nauki Polskiej organizowana jest co roku 19 lutego, w Dniu Nauki Polskiej. Podczas uroczystosci, wybitnym przedstawicielkom i przedstawicielom świata nauki, wręczane są Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz za całokształt dorobku.

Tegoroczne wydarzenie odbyło się w Toruniu, w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. We wcześniejszych latach gospodarzami Gali były Uniwersytet Mikołaja Kopernika (w 2020 i 2023 roku) oraz Politechnika Warszawska (2024). 

  
Nagrodą za wybitne osiągniecia w zakresie działaności dydaktycznej został uhonorowany zespół z Katedry Technologii Chemicznej Wydziału Chemicznego PW:

  • dr hab. inż. Krzysztof Schmidt-Szałowski, prof. uczelni (1930-2023)
  • prof. dr hab. inż. Krzysztof Krawczyk
  • dr inż. Jan Petryk
  • dr inż. Jan Sentek 
  • dr inż. Ewa Iwanek

W imieniu zespołu nagrodę odebrali prof. Krzysztof Krawczyk i dr inż. Ewa Iwanek.
  

 
 
 
 
 
 

Podstawą przyznania Nagrody była wydana przez Cambridge Scholars Publishing publikacja pt. Basic and Advanced Calculations for the Solution of Problems in the Chemical Industry (ISBN: 1-5275-2520-1, ISBN13: 978-1-5275-2520-7).

  
O publikacji

Książka prowadzi studentów przez podstawowe i zaawansowane obliczenia kluczowych parametrów w przemysłowych procesach technologicznych. Ma ona za zadnie zapoznać studentów z głównymi procesami przemysłowymi, takimi jak synteza amoniaku, produkcja kwasu siarkowego, produkcja kwasu azotowego, itp. W publikacji przedstawiono podstawowe pojęcia dotyczące reaktorów, a także opisy właściwości fizycznych zjawisk i reakcji w nich zachodzących. Autorzy wskazują studentom najważniejsze parametry danego procesu, takie jak konwersja, produktywność, itp. Wyjaśniają także potrzebę zastosowania strumienia powrotnego w przypadku niektórych procesów oraz wymieniają inne ważne rozwiązania techniczne stosowane w przemyśle chemicznym. Poszczególne zagadnienia przedstawione są za pomocą danych z instalacji przemysłowych przeplatanych ćwiczeniami obliczeniowymi, w których podawane są odpowiednie założenia wraz z podstawą bilansu i obszarem bilansu. Rozwiązania przeprowadzone są w sposób metodyczny, za pomocą szeregu równań. Wyniki i wnioski przedstawiono w postaci wykresów ilustrujących wpływ zmian poszczególnych zmiennych na wartość obliczanych parametrów.

  
O autorach

  • Krzysztof Schmidt-Szałowski, pełnił w Politechnice Warszawskiej, m.in. funkcję dziekana Wydziału Chemicznego. Jako ekspert w dziedzinie katalizy przemysłowej i plazmy opublikował sześć książek na temat technologii chemicznej.
  • Krzysztof Krawczyk jest profesorem na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Specjalizuje się w technologii nieorganicznej, katalizie i elektroplazmie. Posiada 15 patentów, jest autorem trzech książek i ponad 100 artykułów.
  • Jan Petryk, emerytowany wykładowca i naukowiec Politechniki Warszawskiej, specjalizuje się w katalizie przemysłowej, w szczególności produkcji kwasu azotowego. Opublikował dwie książki i liczne artykuły w czasopismach takich jak Applied Catalysis A. i B.
  • Jan Sentek, emerytowany wykładowca i naukowiec Politechniki Warszawskiej, jest ekspertem w dziedzinie chemii plazmy, posiada siedem patentów i opublikował sześć książek na temat technologii chemicznej.
  • Ewa Iwanek (z domu Wilczkowska) jest obecnie adiunktem na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Odbyła staż podoktorski na Uniwersytecie w Toronto w Kanadzie.

 
Serdecznie gratulujemy!

   

Ranking Perspektywy 2024

1. miejsce:

biotechnologia 
technologia chemiczna

Nieprzerwanie od 2012 roku!

   

 

 

 

Projekty z programu SZAFIR

  

   

YoungChem

   

   

 

Deklaracja dostępności