13. edycja konkursu Złoty Medal Chemii rozstrzygnięta!

W tym roku do Konkursu zgłoszone zostały 43 prace z 14 ośrodków akademickich w 10 miastach w Polsce. Do finału zakwalifikowało się 15 uczestników – w tym 4 z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej

  
Laureatką drugiego miejsca, zdobywając Srebrny Medal Chemii, została Karolina Wrochna z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej.

Tytuł nagrodzonej pracy: Otrzymywanie kompleksów boroorganicznych typu BODIPY wykazujących absorpcję w zakresie światła czerwonego do zastosowań w terapii fotodynamicznej 

Praca inżynierska została wykonana pod opieką naukową dr. hab. inż. Tomasza Klisia, prof. PW i mgr inż. Karoliny Urbanowicz. Dotyczy modyfikacji strukturalnej boroorganicznych kompleksów BODIPY w kontekście ich potencjalnego zastosowania w terapii fotodynamicznej – strategii zwalczania komórek nowotworowych. Badania obejmują syntezę oraz charakterystykę związków o absorpcji w zakresie tzw. optycznego okna tkanki. Zastosowane innowacyjne podejście do modyfikacji kompleksów BODIPY, poprzez wprowadzenie cyklicznego rdzenia na atomie boru, umożliwia efektywne generowanie reaktywnych form tlenu, które odpowiadają za niszczenie komórek nowotworowych.

Zdobywczyni Srebrnego Medalu otrzymała nagrodę 5 tys. złotych.

   
Wyróżnienia konkursowe o wartości 1 tys. złotych otrzymały 4 osoby w tym Bartosz Godlewski z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej.

Tytuł nagrodzonej pracy: Optymalizacja katalizowanego palladem procesu glikozylacji porfiryn

Opieka naukowa: dr inż. Maciej Malinowski.

   
Wśród finalistów Konkursu znaleźli się także:

  • Jan Adamek, Wydział Chemiczny, Politechnika Warszawska
    Tytuł pracy: Synteza pochodnych 4,5-difluoro-3,6-diaza-9-borafluorenu i zbadanie ich właściwości luminescencyjnych
    Opieka naukowa: prof. dr hab. inż. Sergiusz Luliński
  • Maurycy Krzyżanowski, Wydział Chemiczny, Politechnika Warszawska
    Tytuł pracy: Opracowanie metody syntezy molekularnej klatki zawierającej sumanen
    Opieka naukowa: dr inż. Artur Kasprzak.

Wszyscy finaliści Konkursu zyskali możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz bezpłatnego realizowania badań w jego laboratoriach.

  
Tegoroczna edycja Konkursu, podobnie jak poprzednie, skierowana była do autorów nowatorskich prac licencjackich lub inżynierskich o znaczeniu poznawczym oraz aplikacyjnym w dziedzinie chemii (a także z pogranicza chemii i biologii lub chemii i fizyki), napisanych i obronionych w Polsce, w roku akademickim 2022/2023.

Patronat honorowy nad konkursem sprawuje prof. dr hab. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Polskie Towarzystwo Chemiczne i Komitet Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk. Organizatorem konkursu jest Instytut Chemii Fizycznej PAN, a fundatorem nagród firma DuPont.

  
Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie internetowej www.zlotymedalchemii.pl.

  
Serdecznie gratulujemy!

   

(Źródło: informacja prasowa, www.zlotymedalchemii.pl)

   

Wirtualna wycieczka

   

Ranking Kierunków Studiów 2023 - logo

1. miejsce:

biotechnologia 
technologia chemiczna

Nieprzerwanie od 2012 roku!

   

 

 

Projekty z programu SZAFIR

 

   

YoungChem