Nagroda Ministra Edukacji i Nauki za całokształt dorobku naukowego
W Dniu Nauki Polskiej podczas uroczystej gali Minister Edukacji i Nauki wręczył nagrody wybitnym uczonym reprezentującym różne dziedziny nauki. W tym roku Minister przyznał 66 nagród, z czego 52 indywidualne i 14 zespołowych. Nazwiska laureatów ogłoszono 19 lutego.
Wyróżnienia przyznano w pięciu kategoriach, za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności: naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz za całokształt dorobku.
Jednym z czternastu laureatów najbardziej prestiżowej nagrody – za całokształt dorobku naukowego – jest prof. dr hab. inż. Ludwik Synoradzki z Wydziału Chemicznego PW.
To wybitny chemik technolog, dydaktyk i organizator. Jego działalność jest znakomitym przykładem łączenia badań podstawowych z badaniami stosowanymi oraz kompleksowego opracowywania i wdrażania w praktyce technologii chemicznych, szczególnie w obszarze lekkiej syntezy organicznej.
Prof. Synoradzki kierował Laboratorium Procesów Technologicznych z Halą Półtechnik na Wydziale Chemicznym, od chwili jej powstania w 1985 r. aż do 2018 r. Jest autorem 87 artykułów w czasopismach naukowych, w tym 77 z listy filadelfijskiej i 84 patentów.
Osiągnięcia naukowca stanowią unikalny wkład w rozwój chemii i technologii organicznej w takich dziedzinach, jak: rozwój chemii i technologii oraz wdrożenia chiralnych pochodnych kwasów dikarboksylowych – środków pomocniczych do otrzymywania leków, technologia polilaktydu – tworzywa biodegradowalnego z surowców odnawialnych, technologia i komercjalizacja preparatu antykorozyjnego „ikorol”.
Pełna lista nagrodzonych jest dostępna na stronie Forum Akademickiego».
(Źródło: www.gov.pl, forumakademickie.pl, www.pw.edu.pl)