Studenci z Wydziału Chemicznego PW zwycięzcami w konkursie Drive Innovation

Na zdjęciu, od lewej: mgr inż. Arkadiusz Czerwiński – opiekun zespołu oraz studenci: Magdalena Napurka, Magdalena Miętus, Julia Owczarska, Maksymilian Kukuć

19 października 2022 r., w siedzibie BASF Polska w Warszawie, odbył się finał konkursu Drive Innovation – Przyszłość Zrównoważonego Transportu. O miejsca na podium walczyło 5 zespołów z: Politechniki Warszawskiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

I miejsce i nagrodę w wysokości 15 000 zł jury przyznało zespołowi z Politechniki Warszawskiej za projekt: Ograniczenie emisji spalin za pomocą ogniw fotowoltaicznych III generacji.

Zwycięski team wywodzi się z Wydziału Chemicznego, Katedry Chemii i Technologii Polimerów. W jego skład weszli studenci: Magdalena Napurka, Magdalena Miętus, Julia Owczarska, Maksymilian Kukuć oraz ich opiekun mgr inż. Arkadiusz Czerwiński.

Konkurs przeznaczony był dla studentów kierunków i uczelni technicznych, zainteresowanych innowacjami w branży motoryzacyjnej oraz transportowej – w obszarze zrównoważonego rozwoju lub gospodarki obiegu zamkniętego.

Przystąpić do niego mogły pięcioosobowe zespoły (złożone z co najmniej dwóch, a maksymalnie czterech studentów oraz jednego opiekuna naukowego). Zadanie polegało na zaproponowaniu rozwiązania co najmniej jednego z problemów, dotykających branży samochodowej oraz transportowej:

• ograniczanie emisji gazów cieplarnianych i związków lotnych;
  • wydajność energetyczna w transporcie, dostęp do łatwej i zrównoważonej infrastruktury transportowej;
  • zamykanie obiegu, chemiczny recykling, eko-projektowanie środków transportu czy recykling tworzyw;
  • bezpieczeństwo pojazdów.

Przestawiane propozycje powinny były mieścić się w określonym zakresie tematycznym: tworzywa sztuczne, lakiery samochodowe, baterie do środków transportu, infrastruktura transportowa, płyny eksploatacyjne i paliwa oraz katalizatory. Do rozwiązania zadania konkursowego można było wykorzystać produkty z portfolio BASF.

Laureatom serdecznie gratulujemy!