Nagroda Nobla w dziedzinie chemii - komenarz naukowców z Wydziału Chemicznego

Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus oraz Alexei I. Ekimov zostali w środę laureatami tegorocznego Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie i rozwój kropek kwantowych – półprzewodnikowych nanokryształów o rozmiarach nanometrycznych, gdzie ich wielkość wpływa na ich właściwości zarówno optyczne, jak i elektronowe.   

   
(...) Nobliści jako pierwsi wytworzyli i scharakteryzowali kropki kwantowe. Dzięki temu nauka pokonała kolejne ograniczenia (...) – powiedział PAP prof. Janusz Lewiński (Zakład Katalizy i Chemii Metaloorganicznej Wydziału Chemicznego PW), komentując przyznanie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii odkrywcom kropek kwantowych. 

Cała wypowiedź prof. Lewińskiego dostępna jest na stronie portalu Nauka w Polsce
Prof. Lewiński: dzięki pracy noblistów z chemii nauka mogła pokonać kolejne ograniczenia | Nauka w Polsce.

    

   
Nasi naukowcy również w rozmowie z dziennikarzem Onetu wyjaśniali czym są kropki kwantowe, jakie są ich właściwości i gdzie mają zastosowanie. Z wypowiedziami prof. Janusza Lewińskiego i mgr. inż. Michała Terleckiego można zapoznać się w artykule:

Nobel 2023 z chemii za "kropki kwantowe". Wyjaśniamy, czym są i gdzie znajdziemy je w naszych domach - Wiadomości (onet.pl).

    
Więcej informacji o badaniach prowadzonych przez zespół prof. Janusza Lewińskiego znajduje się na stronie:

https://www.ch.pw.edu.pl/Aktualnosci/Osiagniecia/Naukowcy-z-Wydzialu-Chemicznego-PW-opracowali-nowa-metode-wytwarzania-wysokiej-jakosci-kropek-kwantowych-tlenku-cynku

    

Wirtualna wycieczka

   

Ranking Kierunków Studiów 2023 - logo

1. miejsce:

biotechnologia 
technologia chemiczna

Nieprzerwanie od 2012 roku!

   

 

 

Projekty z programu SZAFIR

 

   

YoungChem