Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu w Huelvie prof. Ryszardowi Łobińskiemu
W dniach 25 i 26 listopada prof. dr hab. inż. Ryszard Łobiński, światowej sławy chemik, dołączy jako doktor honoris causa Uniwersytetu w Huelvie do grona wykładowców Uczelni.
Program uroczystości
PONIEDZIAŁEK, 25 LISTOPADA | 12:00
Wykład mistrzowski: Tracking Trace Elements in the Environment and Life: The Continuing Quest of Analytical Chemistry
Wykład prof. Łobińskiego skierowany jest przede wszystkim do studentów kierunków i przedmiotów chemicznych, choć zaproszeni są również wszyscy zainteresowani wysłuchaniem Profesora.
Link do wykładu: https://video.uhu.es/media/1_vns46917
WTOREK, 26 LISTOPADA | 12:00
Ceremonia nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu w Huelvie prof. Ryszardowi Łobińskiemu.
Universidad de Huelva, Facultad de Ciencias Experimentales, Salón de Grados.
Link do uroczystosci: https://video.uhu.es/media/1_u42bb6ig/
Nominacja
Nominację prof. Łobińskiego, ze względu na jego wspaniałą karierę i znaczenie wniesionego wkładu oraz badania z zakresu chemii analitycznej, zaproponowało El Centro de Investigación de Recursos Naturales, Salud y Medio Ambiente (RENSMA) de la UHU, na prośbę José Luisa Gómeza Arizy, profesora chemii analitycznej na Uniwersytecie w Huelvie.
„Jego badania uczyniły go jednym z promotorów wspierających przejście od bardziej tradycyjnej chemii do bardziej multidyscyplinarnej, holistycznej chemii o większej liczbie zastosowań, koncentrującej tę wiedzę na konkretnych problemach związanych ze zdrowiem, środowiskiem lub żywnością. Wszystko to pozwala nauce wyjść poza mury laboratorium i zbliżyć się do codziennych obywateli, aby znaleźć rozwiązania dla ich problemów”, mówi Gómez Ariza.
Kariera
Kariera prof. Ryszarda Łobińskiego rozwijała się w wielu krajach. Był stypendystą podoktorskim Towarzystwa Maxa Plancka w Niemczech w Dortmundzie, a następnie asystentem naukowym na Uniwersytecie w Antwerpii w Belgii. Zajmował stanowiska profesora wizytującego w GKSS (Niemcy), Instytucie Chemii Jądrowej i Techniki (Polska), Uniwersytecie Chuo (Japonia), Uniwersytecie Medycznym im. Sechenova (Rosja) i Uniwersytecie Federalnym w Santa Maria (Brazylia). Jest również profesorem honorowym Politechniki Wschodniochińskiej. W latach 2006-2008 był prezesem Wydziału Chemii Analitycznej Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC). Był także współzałożycielem i współdyrektorem Ultratrace Analysis Aquitaine (UT2A), startupu zatrudniającego obecnie 12 osób. Obecnie jest profesorem na Politechnice Warszawskiej ale także wiodącym pracownikiem naukowym w Instytucie Chemii Analitycznej w Pau (Francja).
W 2006 roku został odznaczony Srebrnym Medalem CNRS, a w 2007 roku został przyjęty na członka Royal Society of Chemistry (Londyn, Wielka Brytania).
Jest ekspertem w dziedzinie chemii analitycznej z ponad 300 artykułami naukowymi, ma za sobą liczne prace doktorskie i 2 monografie.
(Źródło: https://www.uhu.es/, https://www.huelvainformacion.es/)