Warsztaty letnie z Biotechnologii

Bakterie mlekowe – przyjaciel czy wróg?

Gdzie były bakterie mlekowe, kiedy nie było krów? Jak dostały się do mleka? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań zapraszamy serdecznie na warsztaty poświęcone bakteriom mlekowym ich metabolizmowi, zastosowaniu w życiu codziennych i przemyśle. Zobaczymy, jak wyglądają bakterie mlekowe zarówno okiem nieuzbrojonym jak i pod mikroskopem. Będziemy miareczkować mleko i inne przetwory mleczarskie, zobaczymy, co kryje sok z ogórków i inne produkty kiszone etc.

Opiekun: dr inż. Joanna Żylińska Urban
Katedra Biotechnologii Środków Leczniczych i Kosmetyków

Limit miejsc: 12

Termin warsztatów: 16.06.2025 r., godz. 10:00-16:00

Organ-on-Chip: Jak Zbudować Sztuczny Organ?

Warsztat obejmować będzie zgłębienie wiedzy dotyczącej: produkcji mikroprzepływowych narzędzi Organ-on-Chip (OoC), przygotowania komórek do wprowadzenia do OoC oraz ich hodowli, prowadzenia testów np. toksyczności wybranych związków w systemach OoC oraz analizy mikroskopowej i spektrofotometrycznej.

Opiekun: dr inż. Agnieszka Żuchowska
Katedra Biotechnologii Medycznej

Limit miejsc: 14

Termin warsztatów: 25.06.2025 r., godz. 10:00-16:00

Tajemnice mydła – od dawnych receptur do nowoczesnej chemii.

Poznaj fascynującą historię mydła i higieny, odkrywając, jak dawniej wytwarzano środki myjące i jak powstają one dziś. Podczas zajęć samodzielnie wykonasz mydło z tłuszczu naturalnego, przeprowadzisz syntezę laurylosiarczanu sodu oraz porównasz ich właściwości fizykochemiczne i użytkowe. To doskonała okazja, by połączyć wiedzę teoretyczną z praktyką i poczuć się jak prawdziwy chemik!

Opiekun: dr inż. Anna Sobiepanek, mgr inż. Eliza Korzeniowska
Katedra Biotechnologii Środków Leczniczych i Kosmetyków

Limit miejsc: 14

Termin warsztatów: 1.07.2025 r. oraz 20.09.2025 r., godz. 10:00-16:00

Jak ocenić, czy rana się goi za pomocą biosensorów?

Jak sprawdzić, że rana goi się prawidłowo? Warsztaty będą dotyczyły projektowania oraz konstrukcji warstw receptorowych biosensorów. Wytworzone czujniki zostaną zastosowane do wykrywania białek, które mogą stanowić potencjalne biomarkery do określenia stopnia gojenia ran. W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się również z podstawami wytwarzania biosensorów oraz ich potencjalnym zastosowaniem.

Opiekun: dr inż. Marta Jarczewska
Katedra Biotechnologii Medycznej

Limit miejsc: 8

Termin warsztatów: 9.07.2025 r., godz. 10:00-16:00

Świat komórek – tych małych i tych dużych.

Podczas zajęć uczestnicy będą mogli porównać wybrane typy komórek należące do różnych domen i królestw pod względem ich morfologii oraz budowy, nauczą się samodzielnie przygotowywać preparaty mikroskopowe i wykonywać podstawowe barwienia mikroskopowe, a także zapoznają się z różnymi technikami mikroskopowymi (w tym mikroskopia optyczna i fluorescencyjna).

Opiekun: dr inż. Anna Sobiepanek
Katedra Biotechnologii Środków Leczniczych i Kosmetyków

Limit miejsc: 14

Termin warsztatów: 6.09.2025 r. oraz 27.09.2025 r., godz. 10:00-16:00

Kod życia pod napięciem – elektroforeza DNA i białek.

Podczas zajęć uczestnicy odkryją fascynujący świat biologii molekularnej i biochemii, wykonując własne analizy elektroforetyczne DNA i białek. Dowiedzą się, jak działa elektroforeza żelowa, jakie ma zastosowania w nauce i medycynie oraz przeprowadzą eksperymenty, które pozwolą im rozdzielić i zobaczyć struktury cząsteczek na żelu. To wyjątkowa okazja, by samodzielnie pracować w laboratorium i lepiej zrozumieć tajniki genetyki i biologii komórki!

Opiekun: dr inż. Anna Sobiepanek
Katedra Biotechnologii Środków Leczniczych i Kosmetyków

Limit miejsc: 14

Termin warsztatów: 13.09.2025 r., godz. 10:00-16:00

Ranking Perspektywy 2024

1. miejsce:

biotechnologia 
technologia chemiczna

Nieprzerwanie od 2012 roku!

   

 

 

 

Projekty z programu SZAFIR

  

   

YoungChem

   

   

 

Deklaracja dostępności