Studia I i II stopnia – informacje dla kandydatów

Kierunki studiów na I i II stopniu kształcenia

Studia I stopnia (inżynierskie)

KIERUNEK LICZBA MIEJSC PROGI PUNKTOWE W LATACH
2020/2021 2021/2022
biotechnologia 90 134 130
technologia chemiczna 160 92 84
technologia chemiczna
 –profil praktyczny
35 159 160

   
Na każdym z kierunków studia trwają 7 semestrów.

Punkty dla osób z polską maturą z lat 2019/2020, 2020/2021 i 2021/2022 ustala się za pomocą wzoru:

punkty z matematyki + punkty z przedmiotu do wyboru * waga + punkty z języka obcego * 0,25

waga dla wszystkich trzech kierunków jest równa:
 
  • 1 dla fizyki, chemii i biologii
  • 0,5 dla informatyki
 

Punktacja dla pozostałych osób i wszystkie informacje dla kandydatów znajdują się na stronie Biura ds. Przyjęć na studia PW».

  
Kierunek biotechnologia kształci specjalistów inżynierów dla przemysłu biotechnologicznego i pokrewnego (np. farmaceutyczny, kosmetyczny, spożywczy, chemiczny, itd.). Przygotowuje do pracy w przemyśle w działach produkcyjnych i badawczo-rozwojowych. Studenci kształcą się w zakresie tworzenia nowych technologii oraz kontroli i diagnostyki istniejących procesów. Absolwenci kierunku pracują również jako pracownicy instytucji badawczych i w przedsiębiorstwach zaplecza przemysłu (np. budowa aparatury, konsulting, itd.).

  
Kierunek technologia chemiczna kształci specjalistów inżynierów dla przemysłu chemicznego i pokrewnego (np. przetwórstwa tworzyw sztucznych, produkcji leków i kosmetyków, bateryjny, materiałów budowlanych, spożywczy, rafineryjny, papierniczy, elektroniczny, itd.). Absolwenci pracują w działach produkcyjnych i badawczo-rozwojowych małych i dużych firm. Opracowują nowe technologie i procesy, nadzorują i optymalizują produkcję oraz przygotowują metody kontroli jakości dla końcowych wyrobów. Wydział Chemiczny PW kształci również przyszłych pracowników instytucji naukowych oraz firm zaplecza przemysłu chemicznego i pokrewnego (np. wytwarzanie urządzeń produkcyjnych oraz sprzętu pomiarowego, usługi, konsulting, itd.).

  
Studia na kierunku technologia chemiczna – profil praktyczny dodatkowo przygotowują studentów do pracy w przemyśle chemicznym. Odbywa się to poprzez prowadzenie części zajęć – zwłaszcza laboratoryjnych – we współpracy z przedsiębiorstwami z branży chemicznej. Studenci tego profilu mają także dłuższe praktyki przemysłowe (w sumie 6 miesięcy) i uczestniczą w kursach zawodowych nadających uprawnienia zawodowe. Studenci realizują swoje prace dyplomowe w przedsiębiorstwach lub jednostkach B+R.

Studia II stopnia (magisterskie)

Studia II stopnia (magisterskie, 4-semestralne) prowadzone są na kierunkach: biotechnologia i technologia chemiczna. Warunkiem koniecznym przyjęcia na studia drugiego stopnia jest:

  • ukończenie studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich,
  • posiadanie kompetencji umożliwiających podjęcie studiów na tym kierunku. Co istotne studia 4-semestralne charakteryzują się programem umożliwiającym uzyskanie kompetencji inżynierskich tożsamych z tymi wynikającymi z ukończenia studiów inżynierskich 7-semestralnych związanych z kierunkiem biotechnologia lub technologia chemiczna – studia kończą się uzyskaniem tytułu magistra inżyniera. Zatem studia te przeznaczone są dla absolwentów kierunków pokrewnych z odpowiednio z kierunkiem biotechnologia lub technologia chemiczna, ale nie posiadających tytułu inżyniera. 

   
W toku procesu rekrutacyjnego kandydaci muszą:

  • zarejestrować się w systemie rekrutacyjnym od 1 do 28 sierpnia 2024 r., jako kandydat/kandydatka na studia i terminowo dokonać opłaty rekrutacyjnej (https://www.zapisy.pw.edu.pl/)
  • przekazać wymagane dokumenty do dziekanatu w gmachu chemii (ul. Noakowskiego 3, pok. 1 dla kierunku Biotechnologia; pok. 100 dla kierunku Technologia Chemiczna) do 30 sierpnia 2024 r.

  
Szczegółowe informacje można znaleźć tu:
https://www.pw.edu.pl/studia-ii-stopnia/zasady-przyjec-na-studia-stacjonarne-ii-stopnia.

  
Listy przyjętych kandydatów zostaną ogłoszone nie później niż 18 września 2024 r.

   
Po uzyskaniu informacji o zakwalifikowaniu się na studia, z sytemu rekrutacyjnego należy pobrać skierowanie do lekarza medycyny pracy. Orzeczenie lekarskie, stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia studiów, należy złożyć w dziekanacie niezwłocznie po jego uzyskaniu (najlepiej przed rozpoczęciem zajęć).

   

Wirtualna wycieczka

   

Ranking Perspektywy 2024

1. miejsce:

biotechnologia 
technologia chemiczna

Nieprzerwanie od 2012 roku!

   

 

 

Projekty z programu SZAFIR

 

   

YoungChem