Osiągnięcia
Badacze z Wydziału Chemicznego wśród najczęściej cytowanych naukowców na świecie
W zestawieniu World’s TOP 2% Scientists 2020 (przygotowanym przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier) znalazło się sześciu naukowców z naszego Wydziału:
prof. dr hab. inż. Zbigniew Brzózka
prof. dr hab. inż. Elżbieta Malinowska
dr hab. inż. Kamil Paduszyński
prof. dr hab. inż. Adam Proń
prof. dr hab. inż. Gabriel Rokicki
prof. dr hab. inż. Władysław Wieczorek
Serdecznie gratulujemy!
Opublikowano: 10.11.2021
Złoty i srebrny medal dla wynalazków z Wydziału Chemicznego
Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS 2021, odbyła się w zeszłym tygodniu (25-27.10.2021) w formie online. Zespół z Katedry Chemii i Technologii Polimerów zaprezentował tam dwa wynalazki opracowane w ramach projektu Lider 11 (LIDER/4/0010/L-11/19/NCBR/2020, kierownik dr hab. inż. Agnieszka Gadomska-Gajadhur) finansowanego przez NCBR. Obydwa zgłoszone wynalazki zdobyły medale!
Medal złoty - Wypełnienie kości gąbczastej sieciowane in situ do leczenia osteoporozy (autorzy: A. Gadomska-Gajadhur, P. Ruśkowski, K. Kolankowski, M. Wrzecionek).
Medal srebrny - Bioaktywny substytut kości gąbczastej (autorzy: A. Gadomska-Gajadhur, D. Kołbuk, A. Kołakowska, M. Budnicka, P. Ruśkowski).
Serdecznie Gratulujemy!
Opublikowano: 04.11.2021
Doktorant i Studentka naszego Wydziału z nagrodami za najlepsze plakaty na konferencji
Doktorant naszego Wydziału, mgr. inż. Jakub Drapała (Katedra Chemii Fizycznej), zdobył pierwszą nagrodę podczas konferencji ChemSession’2021 za plakat pt. „1,10-phenantroline and imidazole-based photoswitchable dithienylethylenes – UV-VIS spectroscopic behaviour and quantum‑mechanical approach”. Studentka naszego Wydziału, Pani Magdalena Rudowska (Katedra Chemii i Technologii Polimerów), została z kolei wyróżniona za poster pt. „Ditienopirolowa pochodna naftalenodiimidu o charakterze amfifilowym do zastosowań w organicznych tranzystorach elektrochemicznych”. Konferencja odbyła się 24 września 2021 i miała formę zdalną. Gratulujemy osobom nagrodzonym!
Opublikowano: 01.10.2021
Doktorantka naszego Wydziału wyróżniona na międzynarodowej konferencji
W ramach sesji posterowej na konferencji międzynarodowej wyróżniona została doktorantka naszego Wydziału, mgr inż. Joanna Tańska. Konferencja 22nd International Conference Advanced Batteries, Accumulators and Fuel Cells ABAF 22 odbyła się w dniach 22-25 sierpnia 2021 w Brnie (Czechy). Praca Pani mgr Tańskiej pt. "Solid-State Electrolytes Based on New Polymer for Li-ion Batteries" została wykonana w ramach międzynarodowego projektu ASTRABAT (lata 2020-2023, program UE Horyzont 2020, kierownik: dr hab. inż. Leszek Niedzicki, prof. uczelni). Pani Joanna wykonuje swój doktorat w Katedrze Technologii Chemicznej pod kierunkiem dr hab. inż. Pauliny Wiecińskiej, prof. uczelni. Gratulujemy!
Opublikowano: 23.09.2021
Studentka Wydziału z nagrodą za najlepszy plakat na konferencji
W dniach 6-9 września w Szklarskiej Porębie odbywała się XXV Konferencja Naukowa Modyfikacja Polimerów MODPOL 21 organizowana przez Katedrę Inżynierii i Technologii Polimerów Politechniki Wrocławskiej. MODPOL jest najstarszą odbywającą się cyklicznie konferencją polimerową w Polsce. Podczas sesji posterowej plakat inż. Aleksandry Bandzerewicz zatytułowany „Poli(cytrynian gliceryny) do zastosowań biomedycznych” został uznany przez Komitet Naukowy za najlepszy spośród prawie 70! Plakat dotyczył wyników badań prowadzonych przez Panią Aleksandrę, uzyskanych podczas wykonywania pracy inżynierskiej. Aktualnie Pani Aleksandra Bandzerewicz wykonuje pracę magisterską pod kierunkiem dr hab. inż. Agnieszki Gadomskiej-Gajadhur w Katedrze Chemii i Technologii Polimerów. Serdecznie gratulujemy!
Opublikowano: 23.09.2021
Publikacja pracowników naszego Wydziału wyróżniona na okładce ACS Sustainable Chemistry & Engineering
Artykuł pt.: "From Waste to Value – Direct Utilization of α-Angelica Lactone as a Non-conventional Irreversible Acylating Agent in a Chromatography-free Lipase-catalyzed KR Approach Towards sec-Alcohols" autorstwa dr. inż. Marcina Poterały (KChO, WCh PW) oraz dr. inż. Pawła Borowieckiego (KBŚLiK, WCh PW), opublikowany w ACS Sustainable Chemistry & Engineering (IF = 8.198), został wyróżniony na okładce zeszytu nr 9/2021.
Publikacja dotyczy nowatorskiego zastosowania α-angelica laktonu do wysoce enancjoselektywnych oraz wydajnych rozdziałów kinetycznych (KR) alkoholi drugorzędowych katalizowanych lipazami. Warto podkreślić, że opracowana metoda doceniona została szczególnie za jej walory proekologiczne, które wynikają nie tylko z zastosowania odpadowego i w pełni odnawialnego surowca naturalnego jakim jest α-angelica lakton, ale także z możliwości ułatwienia i przyspieszenia procesu wydzielania i oczyszczania produktów oraz minimalizacji odpadów.
Link do publikacji
Link do okładki
Dalsze informacje w "Więcej"
Opublikowano: 13.08.2021
Studenci z naszego Wydziału osiągnęli sukces w hodowli roślin w warunkach księżycowych
Zespół studentów kierunku Biotechnologia z naszego Wydziału wraz z kolegami z Wydziału EiTI i MEiL osiągnęli sukces w ramach testów technologii i rozwiązań dla przyszłości człowieka w kosmosie! W warunkach księżycowych (sztuczny poligon w górach Szwajcarii imitujący warunki księżycowe) przetestowali własnego robota wykorzystującego słońce i glebę księżycową a także grzyby i bakterie do zdalnego przygotowania warunków pod uprawę roślin oraz ich zasadzenia i wzrostu. Więcej szczegółów w artykule na głównej stronie PW.
Opublikowano: 13.08.2021
Szafiry na Wydziale Chemicznym
Zakład Materiałów Wysokoenergetycznych Wydziału Chemicznego otrzymał dwa projekty finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa pn. Rozwój nowoczesnych, przełomowych technologii służących bezpieczeństwu i obronności państwa pk. "SZAFIR" - Konkurs nr 1/SZAFIR/2020.
- Opracowanie silnika rakietowego opartego na niekonwencjonalnym paliwie o zmniejszonym dymieniu i wysokim impulsie właściwym
- Opracowanie gazodynamicznego modułu sterującego, precyzyjnego naprowadzania dla pocisku rakietowego
Opublikowano: 12.07.2021
Kierunki Biotechnologia i Technologia Chemiczna po raz kolejny najlepszymi kierunkami inżynierskimi w Polsce w rankingu Perspektyw
Kierunki Biotechnologia i Technologia Chemiczna prowadzone na Wydziale Chemicznym PW zostały ocenione jako najlepsze kierunki inżynierskie w Rankingu Studiów Inżynierskich 2021 miesięcznika Perspektywy w kategoriach odpowiednio Biotechnologia oraz Technologia Chemiczna. Kierunek Biotechnologia zdobył tytuł najlepszego kierunku w swojej kategorii już piąty raz z rzędu, a kierunek Technologia Chemiczna już po raz dziewiąty z rzędu, utrzymując najlepszy wynik w kraju od początku rankingu (od kiedy oceniane są indywidualne kierunki inżynierskie)!
Opublikowano: 06.07.2021
Stypendia Ministra Edukacji i Nauki przyznane pracownikom naszego Wydziału
Stypendia Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej zostały przyznane pracownikom naszego Wydziału! Wśród 217 stypendystów z całej Polski ze wszystkich dziedzin nauki, 15 naukowców pracuje w Politechnice Warszawskiej, z tego aż trójka na Wydziale Chemicznym. Uhonorowane stypendium badaczki z naszego Wydziału to dr inż. Agnieszka Gadomska-Gajadhur, dr inż. Magdalena Matczuk i dr inż. Nina Wezynfeld. Gratulujemy serdecznie!
Opublikowano: 25.06.2021