Osiągnięcia

Wystąpienie dr hab. inż. Agnieszki Gadomskiej-Gajadhur nagrodzone na X TeChem w kategorii produktów specjalistycznych.

W dniach 11–14 maja 2022 odbył się X Kongres Technologii Chemicznej (X TeChem). Wydarzenie organizowane było przez Katedrę Zaawansowanych Technologii Materiałowych oraz Centrum Innowacji i Biznesu Politechniki Wrocławskiej.

Dr hab. inż. Gadomska-Gajadhur zaprezentowała referat pt. Wytwarzanie poliestrów z gliceryny i kwasów dikarboksylowych oraz ich potencjalne zastosowania w medycynie. Wystąpienie zostało ocenione jako najlepsze w sekcji produktów specjalistycznych.

Opublikowano: 18.05.2022

Prof. Gliński otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych

Informujemy, że postanowieniem z dnia 25 kwietnia 2022 roku Prezydent RP nadał Panu prof. Markowi Glińskiemu tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna.

Gratulujemy!

Opublikowano: 13.05.2022

Pracownicy naszego wydziału laureatami stypendium START 2022

Informujemy, że pracownicy naszego Wydziału otrzymali prestiżowe stypendium START przyznawane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Są to mgr inż. Michał Terlecki z Zakładu Katalizy i Chemii Metaloorganicznej oraz dr inż. Agnieszka Żuchowska z Katedry Biotechnologii Medycznej.

Opublikowano: 13.05.2022

Nasi studenci laureatami stypendium Ministra Edukacji i Nauki

Jak co roku odnoszący sukcesy studenci z całej Polski otrzymali wyjątkowe wyróżnienia za swoją działalność naukową, sportową i artystyczną. Stypendia Ministra Edukacji i Nauki na rok akademicki 2021/2022 przyznano 432 studentom. W tym gronie jest siedemnaście osób z Politechniki Warszawskiej – wszystkie one zostały docenione za osiągnięcia naukowe. Z Wydziału Chemicznego jest aż ośmioro studentów

Opublikowano: 06.04.2022

Artykuły naszych pracowników opublikowane w czasopismach o najwyższym współczynniku wpływu (IF) (2021)

Najlepsze (wg IF) artykuły autorstwa pracowników naszego Wydziału w roku 2021 (stan na 31-12-2021)

Opublikowano: 20.02.2022

Nowa monografia pod redakcją profesorów naszego Wydziału

Nakładem PWN ukazała się monografia Sensory chemiczne i biosensory pod redakcją trojga profesorów Katedry Biotechnologii Medycznej naszego Wydziału: prof. dr hab. inż. Zbigniewa Brzózkiprof. dr hab. inż. Elżbiety Malinowskiejprof. dr hab. inż. Wojciecha Wróblewskiego.

Opublikowano: 30.01.2022

Nagroda za najlepszą pracę badawczą wykonaną na rzecz PKN ORLEN S.A. dla naukowców z Wydziału Chemicznego

Komisja konkursowa PKN ORLEN S.A. w dorocznym konkursie na najlepszą pracę badawczą wykonaną na rzecz PKN ORLEN S.A. przyznała za 2021 rok I miejsce dla autorów pracy z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (zespół w składzie: dr inż. Jerzy Wisialski - główny wykonawca, prof. dr hab. inż. Gabriel Rokicki, dr inż. Paweł Ruśkowski, dr hab. inż. Tadeusz Hofman, prof. dr hab. inż. Ludwik Synoradzki, mgr inż. Michał Kotowicz) zatytułowanej "Koncepcja procesu ciągłego i założenia do projektu instalacji pilotowej węglanu etylenu". Autorom pracy serdecznie gratulujemy osiągnięcia o przemysłowym charakterze.

Opublikowano: 14.01.2022

Nagrody dla absolwentów naszego Wydziału w konkursie Złoty Medal Chemii 2021

Złoty Medal Chemii jest ogólnopolskim konkursem na najlepszą pracę licencjacką lub inżynierską z dziedziny nauk chemicznych i pokrewnych. Konkurs ten jest organizowany przez Instytut Chemii Fizycznej PAN, a sponsorowany przez firmę DuPont. Rokrocznie do konkursu zgłaszanych jest kilkadziesiąt prac z kilkunastu uczelni. W XI edycji tego konkursu duże sukcesy odnieśli absolwenci studiów inżynierskich z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej.

I Nagrodę – Złoty Medal Chemii – zdobył Paweł Wieczorkiewicz za pracę pt. „Wpływ podstawników na strukturę elektronową i oddziaływania międzycząsteczkowe w wybranych parach zasad kwasów nukleinowych” wykonaną pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Haliny Szatyłowicz.

II Nagrodę – Srebrny Medal Chemii – zdobyła Karolina Urbanowicz za pracę „Hydrofilowe kompleksy boroorganiczne jako efektywne fotouczulacze do zastosowań w terapii fotodynamicznej” wykonaną pod kierunkiem dr. inż. Krzysztofa Durki.

Wyróżnienie uzyskała Aleksandra Bandzerewicz za pracę „Opracowanie i optymalizacja syntezy poli(cytrynianu gliceryny)” wykonaną pod kierunkiem dr. hab. inż. Agnieszki Gadomskiej-Gajadhur.

Medalistami poprzednich edycji konkursu byli: Tomasz Trzeciak (złoty medal, 2012), Krzysztof Borys (srebrny medal, 2012), Artur Kasprzak (srebrny medal, 2015), Paulina Marek (brązowy medal, 2017) oraz Roman Gańczarczyk (brązowy medal, 2020).

Opublikowano: 15.12.2021

Laureaci nagrody im. W. Świętosławskiego z naszego Wydziału!

Laureaci nagrody im. W. Świętosławskiego przyznanej przez Zarząd Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego w 2021 roku:

1. prof. Andrzej Czerwiński (UW) – nagroda specjalna
2. prof. Władysław Wieczorek (PW) - nagroda I stopnia
3. dr hab. Anna Kajetanowicz (UW) - nagroda II stopnia
4. mgr Patrycja Kowalik (TRI-BIO-CHEM, PW/UW) - nagroda III stopnia

Laureatom serdecznie gratulujemy!

Opublikowano: 13.12.2021

Granty NCN przyznane pracownikom i doktorantom naszego Wydziału

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło laureatów konkursów OPUS 21 i PRELUDIUM 20. Wśród nagrodzonych znaleźli się pracownicy i doktoranci naszego Wydziału: dr hab. inż. Elżbieta Jastrzębska, prof. PW, prof. dr hab. inż. Janusz Lewiński oraz prof. dr hab. inż. Władysław Wieczorek (konkurs OPUS) a także mgr inż. Aleksandra Tobolska i mgr inż. Kasper Marchlewicz (konkurs PRELUDIUM). Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! Więcej informacji na stronie NCN.

Opublikowano: 06.12.2021