Zasady wyróżniania rozpraw doktorskich

Warszawa, 20.12.2022 r.

Załącznik nr 1 do uchwały 277/27/2022 RNDNCh z dnia 20 grudnia 2022 r.

zmieniający uchwałę nr 187/21/2022 RNDNCh z dnia 24.05.2022 r.
    

Zasady wyróżniania rozpraw doktorskich przygotowanych w dyscyplinie nauki chemiczne 

  1. Uchwała w sprawie wyróżnienia rozprawy doktorskiej może być podjęta przez Radę Naukową Dyscypliny po nadaniu stopnia naukowego doktora. W przypadku powołania komisji doktorskiej komisja może podjąć uchwałę zawierającą wniosek o wyróżnienie rozprawy doktorskiej wraz z uzasadnieniem i przedstawić ją Radzie Naukowej Dyscypliny.
  2. Wyróżnienie może otrzymać rozprawa doktorska spełniająca łącznie następujące warunki:
    1. Rozprawa doktorska ma udokumentowane wybitne walory naukowe lub aplikacyjne, tzn.: 
      • wyniki bezpośrednio związane z badaniami realizowanymi w ramach przygotowania rozprawy doktorskiej zostały opublikowane w artykułach (lub są zaakceptowane do publikacji i mają nadany numer DOI) w czasopismach zamieszczonych w wykazie czasopism MEiN[1] lub w monografiach/rozdziałach w monografiach/ wydanych przez wydawnictwa ujęte w wykazie MEiN, przy czym łączna liczba punktów za te publikacje przekracza 250, zaś udział doktoranta w każdej z nich jest znaczący (na podstawie pisemnego oświadczenia promotora) i przynajmniej w jednym artykule doktorant miał główny udział w przygotowaniu manuskryptu i w działaniach związanych z procesem jego publikacji (na podstawie pisemnego oświadczenia promotora), 
        lub 
      • wyniki uzyskane w badaniach realizowanych w ramach przygotowania rozprawy doktorskiej zostały wdrożone w praktyce przemysłowej (wymagana karta wdrożenia podpisana przez przedsiębiorcę, według wzoru określonego dla oceny parametrycznej jednostek naukowych) lub skomercjalizowane (wymagany dokument potwierdzający komercjalizację, np. sprzedaż licencji), przy czym udział doktoranta w ww. opracowaniach szacowany jest na przynajmniej 30% na podstawie oświadczeń współautorów. 
    2. Wszystkie recenzje rozprawy doktorskiej są pozytywne. 
    3. Wniosek o wyróżnienie został zgłoszony i uzasadniony w recenzjach przez co najmniej dwóch recenzentów rozprawy doktorskiej. 
      • wniosek o wyróżnienie został zgłoszony i uzasadniony w recenzjach przez co najmniej dwóch recenzentów rozprawy doktorskiej. Uzasadnienie wniosku recenzenta o wyróżnienie rozprawy doktorskiej powinno zawierać informację o jej wysokim poziomie merytorycznym i wskazywać na te elementy rozprawy, które zdaniem recenzenta stanowią o jej wyróżniającym charakterze na tle innych prac z podobnej tematyki. 
    4. Doktorant zdał egzamin doktorski z zakresu dziedziny lub dyscypliny odpowiadającej tematyce rozprawy doktorskiej na ocenę wyróżniającą. 
    5. Okres wykonywania pracy doktorskiej nie może przekroczyć 5 lat i liczony jest od dnia przyjęcia na studia doktoranckie/szkoły doktorskiej do dnia złożenia pracy doktorskiej.  Okres ten wydłuża się o urlopy wymienione w regulaminie studiów doktoranckich lub regulaminie szkoły doktorskiej. W przypadku postępowania w sprawie nadania stopnia doktora prowadzonego w trybie eksternistycznym, okres przygotowania rozprawy doktorskiej oceniany jest na podstawie oświadczenia promotora.
  3. Zasady dotyczą postępowań w sprawie nadania stopnia doktora wszczętych po 1 października 2019 roku.
       

[1] Nowym czasopismom, które nie zostały jeszcze ujęte w wykazie czasopism naukowych MEiN, a wydawane są przez wiodące oficyny (np. Springer Nature, ACS, RSC, Elsevier, Wiley), przypisuje się umowną wartość 100 punktów. 

  
Pobierz plik pdf↓

Zasady wyróżniania rozpraw doktorskich (.docx)

Wirtualna wycieczka

   

Ranking Kierunków Studiów 2023 - logo

1. miejsce:

biotechnologia 
technologia chemiczna

Nieprzerwanie od 2012 roku!

   

 

 

Projekty z programu SZAFIR

 

   

YoungChem